Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

1...78910111213141516171819202122232425
Lekcja: "026a. Ptaki – latający krewni gadów"
Budowa zewnętrzna


Fregata wielka


W zależności od rodzaju lotu i rozmiarów ciała ptaki mają różny kształt skrzydeł. Ptaki szybujące, na przykład sępy, kondory, czy bociany, krążące we wznoszących się prądach nagrzanego powietrza (kominach termicznych), mają skrzydła duże i szerokie. Ptaki morskie (na przykład albatrosy i fregaty) wykorzystujące do szybowania wiatry i prądy powietrza nad falami – mają skrzydła długie i wąskie – jak szybowce. U ptaków nielotnych skrzydła ulegają redukcji, ale na przykład u pingwinów wciąż służą jako napęd, tyle że pod wodą (tak zwany podwodny lot).
Skrzydła ptaków poruszane są silnymi mięśniami, przeczepiającymi się do kostnego grzebienia na mostku (ptaki nielotne nie posiadają grzebienia). Ze względu na działanie dużych sił podczas lotu tułów jest usztywniony. Klatka piersiowe jest mocną konstrukcją, wspartą na pozrastanym kręgosłupie tułowiowym i rozrośniętym mostku. Występuje element rozpierający stawy barkowe – widełki (zrośnięte obojczyki).
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie