Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

1...78910111213141516171819202122232425
Lekcja: "024. Gady – pierwsze owodniowce"
Rozmnażanie się i rozwój


Zarodek otacza wypełniona płynem owodnia. Płyn zastępuje wodę, chroni zarodek przed wstrząsami i umożliwia swobodny rozwój. Najbardziej zewnętrzną błoną jest kosmówka wyściełająca skorupkę od wewnątrz. Produkty przemiany materii zarodka gromadzone są w omoczni, rozwijającej się na przedłużeniu jelita zarodka (i jego kloaki). Omocznia z czasem wypełnia się coraz bardziej i zrasta z owodnią i kosmówką. Opleciona gęstą siecią naczyń krwionośnych stanowi narząd oddechowy zarodka (gazy oddechowe przedostają się przez pory w skorupce). Podobnie jak u bezowodniowców występuje tu także pęcherzyk (woreczek) żółtkowy, otaczający żółtko.
Zapłodnienie u gadów jest wewnętrzne. Narządem kopulacyjnym samca jest wynicowywane z kloaki prącie. Nasienie trafia do pochwy, a stamtąd może wędrować do zbiorników nasienia. W zbiornikach nasienia plemniki mogą czekać wiele miesięcy (a nawet lat) na zapłodnienie jaj (co następuje w górnym odcinku jajowodu). Końcowy odcinek jajowodu to tak zwany gruczoł skorupkowy. Jaja składane są do gniazd wygrzebanych w ziemi w nasłonecznionych miejscach lub zbudowanych z roślin (jak u niektórych krokodyli). Butwienie roślin dostarcza ciepła do inkubacji jaj.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie