Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "015. Przegląd systematyczny i znaczenie mięczaków"
Ślimaki

Ślimaki przodoskrzelne


Najliczniejszą gromadą są ślimaki (Gastropoda), należy do niej około 70% opisanych gatunków mięczaków. Tradycyjnie wyróżnia się wśród nich trzy podgromady (w zależności od rodzaju i położenia narządów oddechowych): przodoskrzelne, tyłoskrzelne, płucodyszne. Mają dobrze wyodrębnioną głowę, nogę z podeszwą i worek trzewiowy okryty muszlą. Na głowie zazwyczaj znajdują się czułki (u lądowych dwie pary, u wodnych najczęściej jedna), pęcherzykowate oczy i otwór gębowy prowadzący do gardzieli zaopatrzonej w szczękę i tarkę.

Większość ślimaków lądowych i słodkowodnych żywi się pokarmem roślinnym. Wiele gatunków morskich to wszystkożercy lub drapieżniki mające gruczoły jadowe. Niektóre, jak na przykład żyjące w Oceanie Indyjskim tropikalne stożki (rodzina Conidae), mogą być niebezpieczne dla człowieka. Worek trzewiowy ślimaków jest okryty muszlą i spiralnie skręcony.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie