Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "015. Przegląd systematyczny i znaczenie mięczaków"
Małże

Budowa rzęski


Redukcja głowy małża spowodowała zanik szczęk i tarki, dlatego małże odżywiają się drobną zawiesiną organiczną filtrowaną z wody za pomocą parzystych, dużych, płatowatych i orzęsionych skrzeli. Woda wpływa do jamy płaszczowej przez otwór zwany syfonem wlotowym (wpustowym). Tu omywa skrzela, na których dochodzi do wymiany gazowej i jednocześnie osadzają się szczątki organiczne. Woda wypływa z jamy płaszczowej przez odrębny syfon odpływowy (wyrzutowy). Kierunek przepływu wody wymuszony jest przez pracę rzęsek pokrywających skrzela.

Większość małży to gatunki morskie żyjące w płytkich wodach, ale występują także liczne gatunki słodkowodne. Prowadzą osiadły tryb życia filtratorów na dnie zbiorników wodnych (czasami zagrzebane w dnie). Niektóre przytwierdzają się do podwodnych przedmiotów za pomocą cienkich nitek zwanych bisiorem, będących wydzieliną gruczołu położonego u nasady nogi.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie