Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

1...891011121314151617181920212223242526
Lekcja: "013. Pierścienice - segmentowe zwierzęta robakokształtne"
Przegląd systematyczny pierścienic


Na dnie zbiorników zagrzebane w mule lub budujące rurkowate domki żyją wieloszczety osiadłe. Są mułożerne, na przykład bałtycki nalepian (paskówka) (Arenicola marina). Niektóre filtrują zawiesinę organiczną przy pomocy silnie rozwiniętych czułków, jak sabella (Sabella pavonina). Wieloszczety czasami występują masowo w zbiornikach. Jako drapieżniki i saprofagi stanowią ważny składnik morskich ekosystemów.

Skąposzczety (Oligochaeta) to pierścienice o ciele w przekroju walcowatym. Nie mają wyodrębnionej głowy ani parapodiów. Wielkość skąposzczetów waha się od ułamka milimetra do kilku metrów u niektórych gatunków tropikalnych. Za największego skąposzczeta uchodzi dżdżownica olbrzymia (Megascolides Australis). Dorasta prawdopodobnie do 4 m długości przy średnicy około 2 cm. Żyje tylko na niewielkim obszarze w południowo-wschodniej części stanu Wictoria w Australii i jest zagrożona wyginięciem.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie