Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

1...567891011121314151617181920212223
Lekcja: "012. Nicienie"
Pasożytnicze nicienie zwierząt i człowieka


Pasożytem poliksenicznym (w przeciwieństwie do glisty) jest włosień kręty (Trichinella spirali), ale jego cykl rozwojowy odbywa się w ciele jednego żywiciela. Występowanie włośnia stwierdzono u wielu zwierząt hodowlanych (na przykład u świń, psów, nutrii), a także lisów, wilków, niedźwiedzi, fok, dzików, szczurów i innych. Człowiek najczęściej zaraża się tym pasożytem przez zjedzenie mięsa wieprzowego, zawierającego otorbione larwy włośnia (trychiny).

W przewodzie pokarmowym człowieka larwy włośnia (trychiny) wydostają się z osłonek i wgryzają w ścianki jelita. Bardzo szybko dojrzewają i po kilku dniach zdolne są do rozrodu płciowego. Samce po kopulacji giną, a samice w ciągu swojego życia (trwającego około miesiąca), rodzą do 1500 larw (są jajożyworodne). Larwy te przedostają się do mięśni poprzecznie prążkowanych (najczęściej do przepony i mięśni międzyżebrowych). Tutaj osiadają, kilkakrotnie linieją i otaczają się torebką (cystą). W takiej postaci mogą przeżyć nawet kilkadziesiąt lat, przy czym w zasadzie nie ma sposobu ich usunięcia.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie