Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2425
Lekcja: "005. Przegląd i znaczenie nasiennych"


Ten typ roślin (Cycadophyta) to obecnie rośliny nieliczne i wymierające. Doliczono się tylko około 180 gatunków żyjących w klimatach tropikalnych. Zgodnie z nazwą ich liście są duże i najczęściej pierzasto podzielone. Mają stosunkowo słaby przyrost łodygi na grubość, a ich drewno zbudowane jest zazwyczaj z cewek rzadko z naczyń. Zaliczamy tu cztery grupy roślin, w tym wymarłe już paprocie nasienne i benetyty. Te pierwsze występowały od dewonu do początku kredy. Zewnętrznym pokrojem zbliżone do niewielkich drzewiastych paproci, zwłaszcza kształtem liści, na których końcu tworzyły się zalążki. Nie tworzyły typowych nasion.

W erze mezozoicznej żyły Benetyty (Bennettitopsida). Przypominały pokrojem sagowce (krótki, gruby pień, pióropusz pierzastych liści), ale miały kwiaty obupłciowe z zaczątkowym okwiatem. Przypuszcza się, że oprócz sagowców i paproci były one jednym z głównych źródeł pożywienia dla mezozoicznych zwierząt, w tym dinozaurów.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie