Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Informatyka » Liceum - lekcje

1...15161718192021222324252627282930313233
Lekcja: "Programowanie - paradygmaty programowania"

Paradygmat zdarzeniowy


Programowanie zdarzeniowe albo sterowane zdarzeniami to paradygmat programowania według którego program jest cały czas zasypywany zdarzeniami (events), na które musi odpowiedzieć. Przepływ sterowania w programie jest całkowicie niemożliwy do przewidzenia z góry.
Programowanie, to charakteryzuje się tym, że zamiast zasadniczego nurtu sterowania mamy wiele drobnych programów obsługi zdarzeń, uruchamianych w chwili wystąpienia odpowiedniego zdarzenia. Zdarzenia mogą być wywoływane przez urządzenia wejścia-wyjścia (np. naciśnięcie klawisza, ruch myszką) lub przez same programy obsługi zdarzeń. Oprócz zbioru programów obsługi zdarzeń potrzebny jest też administrator, który będzie je uruchamiał.
Przykłady programowania sterowanego zdarzeniami są znacznie częstsze niż można by sądzić. Każdy system operacyjny jest — do pewnego stopnia — sterowany zdarzeniami: reaguje na przerwania. Rolę zarządcy spełnia tu procesor komputera. Z kolei sam system operacyjny jest zarządcą w stosunku do uruchomionych pod jego kontrolą procesów.
Inny typowy przykład to serwery bazodanowe, w których procedury mogą być uruchamiane w odpowiedzi na ustalone zdarzenia.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie