Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2122
Lekcja: "001. Paprotniki"
Filogeneza paprotników


Skrzypowe wywodzą się z trymerofitów, a pojawiły się w środkowym dewonie. Grupę przejściową stanowią tu praskrzypy (Hyeniales) o cechach pośrednich pomiędzy właściwymi trymerofitami i skrzypowymi. Bliskimi krewniakami współczesnych skrzypów były ogromne, dochodzące do 30 m wysokości kalamity. Powstały one pod koniec dewonu, a w karbonie, współtworzyły lasy węglowe. Kalamity wymarły w górnej kredzie. Do dziś przetrwały tylko skrzypy – grupa, która powstała równocześnie z kalamitami, ale zawsze pozostawała w cieniu.

Paprociowe, podobnie jak skrzypowe, wywodzą się z trymerofitów. Za najwcześniejszych przedstawicieli tej grupy uważa się staropaprocie (Coenopterididae), których szczątki znaleziono w osadach pochodzących z górnego dewonu. W lasach karbońskich, w których lepidodendrony i kalamity pełniły rolę drzew, średniej wielkości staropaprocie tworzyły warstwę podszytu. Z tych roślin pod koniec karbonu powstało kilka odrębnych grup paproci, których przedstawiciele przetrwali do dziś.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie