Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718
Lekcja: "031. Strefowość i astrefowość w rozmieszczeniu gleb"
Strefowość i astrefowość w rozmieszczeniu gleb

Gleby strefowe

Na terenie pasa polarnego, na obszarze obejmującym wyspy Morza Arktycznego, północne obrzeża Eurazji i Ameryki Północnej wytworzyły się prymitywne gleby arktyczne i nieco lepiej wykształcone gleby tundrowe. Warunki klimatyczne tam panujące, szczególnie niskie temperatury, powodują w gruncie powstawanie wieloletniej zmarzliny. Uniemożliwia to wykształcenie pełnego profilu gleby, a skąpa pokrywa roślinna nie dostarcza jej wystarczającej ilości substancji organicznych. Na obszarze tundrowym warunki klimatyczne są nieco łagodniejsze, ale i tutaj występowanie wieloletniej zmarzliny ogranicza rozwój gleby. Cechą charakterystyczną gleb tej strefy jest ich budowa.

W wyniku działania silnego mrozu na powierzchni gleby powstaje geometryczna struktura o kształcie wieloboków i pierścieni kamienistych. Większe struktury, o bokach długości kilku metrów, nazywa się poligonami tundrowymi, a mniejsze, o bokach długości ok. 1 m, określa się jako grunty komórkowe (gleby komórkowe)
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie