Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

1...567891011121314151617181920212223
Lekcja: "Struktura ludności w Polsce"
Karaimi
Romowie

Mniejszości narodowe, grupy etniczne

Mniejszość narodowa/etniczna – grupa obywateli mniej liczna od pozostałych mieszkańców kraju, wyróżniająca się językiem, kulturą lub tradycją i mającą poczucie odrębności narodowej, a pochodzącą ze społeczności, która na terenie Polski zamieszkuje co najmniej od 100 lat. Mniejszość narodowa różni się od etnicznej tym, że musi się utożsamiać z narodem mającym współcześnie własne państwo.
Zgodnie z definicją na obszarze Polski mieszkają przedstawiciele 9 mniejszości narodowych: Białorusini, Czesi, Litwini, Niemcy, Ormianie, Rosjanie, Słowacy, Ukraińcy, Żydzi.
4 mniejszości etniczne: Karaimi, Łemkowie, Romowie i Tatarzy.
W Narodowym Spisie Powszechnym z 2002 roku ponad 96% ankietowanych zadeklarowało narodowość polską, 1,23% (471,5 tys. osób) – przynależność do innej narodowości, natomiast 2,03% ludności (774,9 tys. osób) nie określiło swej narodowości.
Liczną, ok. 170 tysięczną grupę stanowią osoby, które swoją narodowość określają jako śląską, jednak Ślązacy – zgodnie z polskim prawem – nie są uznawani za odrębny naród. Podobnie jak Kaszubi nie znaleźli się na oficjalnej liście mniejszości narodowych sporządzonej przez MSWiA.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie