Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "015. Wietrzenie i procesy denudacyjne"
Wietrzenie i procesy denudacyjne

Typy procesów chemicznych

Na skutek przyłączenia do minerału wody zachodzi uwodnienie (hydratacja). Przykładem tego procesu jest przejście anhydrytu (siarczan wapnia) w gips (uwodniony siarczan wapnia). W reakcji hydrolizy woda jest nie tylko rozpuszczalnikiem ale sama podlega reakcji. Hydroliza najczęściej obejmuje minerały będące glinokrzemianami. Utlenienie (oksydacja) polega na łączeniu minerałów z tlenem lub na przechodzeniu minerałów zawierających tlen w substancje bardziej utlenione, o wyższej wartości tlenu. W wyniku oksydacji następuje zmiana barwy minerału, na przykład czarny magnetyt (Fe3O4 przechodzi w czerwony hematyt (Fe2O3)

Redukcja jest reakcją chemiczną będącą przeciwieństwem utleniania. Zachodzi przy niedostatku tlenu, bardzo często w środowisku wodnym. W wyniku redukcji Fe2O3 przechodzi w FeO. Wietrzenie biologiczne jest spowodowane mechaniczną (fizyczną) działalnością korzeni roślin, rozrywających spękane skały, jak również reakcjami chemicznymi wywołanymi przez produkty rozkładu materii organicznej.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie