Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011121314151617
Lekcja: "013. Niszcząca i budująca działalność sił endogenicznych"
Niszcząca i budująca działalność sił endogenicznych

Erupcje wulkanów

Podczas erupcji mieszanych z wulkanu wydostaje się płynna lawa i materiały piroklastyczne takie jak popiół, bomby wulkaniczne (większe odłamki zastygłej lawy) i gazy wulkaniczne (zawierające dwutlenek węgla, parę wodną, siarkowodór, dwutlenek siarki). Szczególnie niebezpieczny jest dwutlenek węgla zawarty w gazach wulkanicznych. Jest cięższy od powietrza i gromadzi się w obniżeniach terenu, gdzie zwykle znajdują się osady ludzkie. Para wodna po kondensacji powoduje ulewne deszcze, które wywołują lawiny błotne. Erupcja mieszana prowadzi do powstania stratowulkanu. Jest to stożek wulkaniczny, w którego przekroju zaznaczają się naprzemianległe warstwy lawy bazaltowej i tufów wulkanicznych, czyli skał powstałych z popiołów.

Zjawiska wulkaniczne nie zachodzą tylko na powierzchni lądu ale również na dnach oceanu oraz wzdłuż grzbietów oceanicznych. Wypływająca z nich lawa stygnie bardzo szybko, przybierając postać lawy poduszkowej. Wiele wysp na Oceanie Spokojnym i Indyjskim powstało jako podmorskie wulkany.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie