Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "207. Krainy geograficzne Polski. Karpaty"
Krainy geograficzne Polski. Karpaty

Gospodarka

Największe ośrodki przemysłowe Karpat skoncentrowane są w ich zachodniej części. Przoduje Bielsko-Biała z przemysłem samochodowym i włókienniczym (zwłaszcza wełnianym). W Żywcu znajduje się słynny na całą Polskę browar a w Andrychowie – zakłady włókiennicze. Na granicy Karpat Zachodnich i Wschodnich znaczącym ośrodkiem jest Sanok, w którym produkuje się autobusy. W Krośnie rozwinął się przemysł szklarski oraz przemysł pracujący na potrzeby górnictwa naftowego. W Nowym Sączu funkcjonują duże Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Nowy Sącz”, a w Nowym Targu rozwinął się przemysł skórzany.

Na rzekach karpackich wybudowano elektrownie wodne: Na Sole (Porąbka i Tresna), na Dunajcu (Rożnów i Czorsztyn), na Sanie – w Solinie. Największą moc ma jednak elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar. Podobnie jak w Żarnowcu (województwo pomorskie), w ciągu nocy woda jest przepompowywana ze zbiornika dolnego do zbiornika górnego. W ciągu dnia, gdy jest duże zapotrzebowanie na energię, spuszcza się wodę na umiejscowione wiele metrów niżej turbiny energetyczne.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie