Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Liceum - lekcje

1...567891011121314151617181920212223
Lekcja: "Kresy Adama Mickiewicza"

Kowno


Pobyt w Kownie był okresem przykrego osamotnienia poety. Oderwany od Uniwersytetu, przyjaciół, zagubiony, cierpiący często na bóle zębów, bardzo źle znosił ten okres odpracowywania stypendium.

W czasie roku szkolnego pocieszeniem były listy z Wilna od przyjaciół, które przywoziła mu życzliwa doktorowa Karolina Kowalska, matka jego ucznia, z którą młody nauczyciel nawiązał romans. Poeta skarżył się na nudę i ciężką atmosferę małego miasteczka, Lekcje nie dawały należytej satysfakcji. Nie angażował się wtedy w pracę, która go nudziła. Do trosk nauczycielskich doszły jeszcze inne: w 1820 roku umarła Mickiewiczowi ukochana matka, a śmierć tę odczuł boleśnie. Poeta pragnął za wszelką cenę wydostać się z Kowna, rad by wyjechać do Warszawy, za granicę, starał się o uzyskanie stanowiska profesora literatury w Liceum Krzemienieckim.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie