Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Liceum - lekcje

1...567891011121314151617181920212223
Lekcja: "Kresy Adama Mickiewicza"

Kowno


Ze względu na swoją sytuację materialną, Mickiewicz w czasie studiów otrzymywał stypendium rządowe, przyznawane kandydatom przygotowującym się do stanu nauczycielskiego.

Po skończeniu studiów musiał je odpracować w szkole wskazanej przez władze uczelni. Dlatego we wrześniu 1819 roku Mickiewicz musiał objąć stanowisko nauczyciela w szkole kowieńskiej. Miał do odpracowania sześć lat, odpracował tylko cztery. W Kownie przebywał do wiosny 1823 roku. Wykładał młodzieży męskiej historię, prawo, literaturę łacińską oraz gramatykę. Z początkiem września 1819 roku (już po uroczystym otwarciu roku szkolnego) młody nauczyciel zamieszkał w usytuowanym tuż przy rynku dwukondygnacyjnym gmachu pojezuickiego kolegium. Dokładniej w gmachu byłego klasztoru, w którym w czasach Mickiewicza zamieszkiwali nauczyciele szkoły.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie