Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Liceum - lekcje

1...3456789101112131415161718...2223
Lekcja: "Kresy Adama Mickiewicza"

Pucewicze

Miejscowość należała do Terajewiczów, blisko zaprzyjaźnionych z Mickiewiczami. Franciszek Terajewicz był chrzestnym jednego z braci Adama. Brat poety Franciszek był nauczycielem domowym w Pucewiczach. Córka Franciszka Terajewicza, Teresa wyszła za mąż za młodszego brata Adama Aleksandra. Sam poeta przebywał w Pucewiczach w 1821 roku.

Ruta Dolna

W Rucie, miejscowości oddalonej o kilkanaście kilometrów od Nowogródka, mieszkał przyjaciel ojca, daleki krewny, sędzia nowogródzki Medard Rostocki, ojciec kilku, a może kilkunastu dziewcząt. Po śmierci Mikołaja Mickiewicza w 1812 roku został on prawnym opiekunem jego czterech synów, a oni traktowali go jak ojca. Od września 1813 roku, powtarzając piątą klasę, Adam mieszkał w dworku Rostockich. Jako piętnastolatek kochał się w poznanej tam Joasi (Johasi). Rutę odwiedził także poeta w lipcu 1821 i 1822 roku. Poeta spędzał tu wakacje i święta. Tu przez dłuższy czas mieszkał Franciszek. W ruciańskim dworze pojawiali się też przyjaciele Mickiewicza, m.in. Jan Czeczot. Według tradycji, podobno właśnie ten dworek został opisany w "Panu Tadeuszu", a niektóre cechy Rostockiego złożyły się na postać Sędziego. Ruta została wymieniona w balladzie „To lubię”.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie