Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "135. Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny"
Górski krajobraz Czeczenii
Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny

Konflikt czeczeńsko-rosyjski

Czeczenia jest autonomiczną republiką, która leży u podnóża Kaukazu. Jest zamieszkiwana przez waleczne plemiona, które walczyły między sobą lub z zaborczą Rosją, która nie chciała uznać jej niepodległości. Współczesny konflikt czeczeńsko-rosyjski sięga 1815 r., kiedy to Rosja podjęła podboje wschodniego i północnego Kaukazu, który zakończył się jej zwycięstwem w 1859 r. Carat zaczął zasiedlać Czeczenię, co zmieniło jej strukturę społeczną, zaś sama Czeczenia nie pogodziła się z panowaniem Rosji, a dodatkowo konflikt był podsycany różnicą wyznania, ponieważ Czeczeni są muzułmanami, a Rosjanie wyznają prawosławie.

W 1917 r., po rewolucji i obaleniu caratu, władze komunistyczne Rosji podzieliły administracyjnie tereny kaukaskie, lecz nie brały pod uwagę sytuacji etnicznej regionu i Czeczeni znaleźli się w dwóch oddzielnych obwodach autonomicznych.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie