Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "220. Rozmieszczenie ludności i struktura osadnicza Polski"
Herb Warszawy Autor: http://pl.wikipedia.org/wiki/
Wikipedysta:Poznaniak
Rozmieszczenie ludności i struktura osadnicza Polski

Metropolie

Do metropolii zalicza się miasta które spełniają pewne kryteria. Jednym z nich jest kryterium wielkości, jednak nie jest ono wystarczające. Miasto powinno pełnić funkcję ponadpaństwową, a w naszym wypadku o europejskim zasięgu. Musi mieć duże znaczenie finansowe, kulturalne, naukowe, handlowe, a nawet sportowe. Miasto kandydujące do miana metropolii aby spełniać wcześniej wspomniane funkcje, powinno posiadać odpowiednie zaplecze, to znaczy dużą powierzchnię biurową o wysokim standardzie, centra kongresowe, bogatą bazę hotelową, lotnisko międzynarodowe, tereny rekreacyjne i sportowe.
W Polsce jedyną metropolią jak dotąd jest Warszawa. Do miana metropolii kandydują jeszcze: Poznań, przez fakt organizacji największych targów w Polsce (Międzynarodowe Targi Poznańskie), Kraków (między innymi ze względu na walory turystyczne, ekonomiczne, kulturalne i naukowe), Wrocław, Łódź, Trójmiasto.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie