Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

123456789101112131415
Lekcja: "213. Źródła zanieczyszczeń i zmian w środowisku"
Źródła zanieczyszczeń i zmian w środowisku
Nieczynna kopalnia

Zanieczyszczenia hydrosfery

Ścieki przemysłowe pochodzą przede wszystkim z zakładów chemicznych, celulozowo–papierniczych, petrochemicznych i metalurgicznych. Od ścieków komunalnych różnią się składem i stężeniem związków chemicznych, a jest to uzależnione od profilu zakładu. Powoduje to konieczność stosowania indywidualnie dobranych metod redukcji zanieczyszczeń. W ściekach przemysłowych najczęściej znajdują się siarczki i siarczany, kwasy, fenole, siarkowodór, chlor, chlorki, metale ciężkie i rozpuszczalniki organiczne.

W trakcie eksploatacji kopalin w kopalniach odkrywkowych i głębinowych odpompowuje się wody o rożnym stopniu mineralizacji, które zalicza się do ścieków przemysłowych. Wody odpompowywane z kopalń na Górnym Śląsku zawierają duże ilości rozpuszczonej soli kamiennej. Powoduje to zasolenie wód Wisły, które na pewnych odcinkach biegu rzeki jest większe niż w Morzu Bałtyckim.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie