Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011
Lekcja: "209. Gleby Polski"
Mułowiec
skała okruchowa
Gleby Polski

Powstanie gleby

Powstanie gleby wiąże się z wieloma czynnikami natury przyrodniczej i pozaprzyrodniczej. Na typ gleby wpływa klimat, podłoże skalne oraz pokrywa roślinności. Porastająca gleby roślinność wpływa na jej budowę i skład. Ale gleba również kształtuje roślinność. Gleby Polski tworzyły się na podłożu sypkich i zwięzłych skał osadowych w warunkach klimatu umiarkowanego.

Charakterystyka gleb Polski

Na podłożu skał okruchowych zawierających duży udział frakcji ilastej, ukształtowały się gleby brunatnoziemne. Niektóre powstały na glinach i piaskach gliniastych inne na pylastych tworach akumulacji rzecznej. Południową Polskę charakteryzują gleby brunatnoziemne powstałe na tworach lessopodobnych. Lasy liściaste, najczęściej o charakterze grądów miały wpływ na powstanie gleb brunatnoziemnych. Gleby te zajmują 51% powierzchni kraju. Brunatnoziemy dzielą się na dwa typy: brunatne właściwe i brunatne kwaśne.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie