Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011
Lekcja: "208. Morze Bałtyckie"
Nieoficjalna flaga Bornholmu
Morze Bałtyckie

Podział

Basen Morza Bałtyckiego dzielimy na trzy główne baseny: Bornholmski (Południowy), Gotlandzki (Środkowy), Botnicki (Północny). Od cieśniny Sund do wysokości Rozewia ułożony równoleżnikowo, rozciąga się Basen Bornholmski, który podlega największym wpływom oceanicznym. Największy jest Basen Gotlandzki rozciąga się południkowo od Wysp Alandzkich do Zatoki Gdańskiej. Jego największa wyspa to Gotlandia. W tym basenie znajduje się najgłębszy punkt całego morza, głębia Landsort, licząca 459 m.

Pomiędzy Gotlandią a brzegiem łotewskim, położona jest Głębia Gotlandzka. Basen Środkowy zawiera liczne zatoki, największe z nich to: Gdańska, Ryska, Fińska. Wody Zatoki Botnickiej obejmuje Basen Północny. Wyspy Alandzkie stanowią jego południową granicę. Basen Północny jest najdalej oddalonym basenem Bałtyku od oceanu. Jego wody pod względem zasolenia można porównać z wodami jeziornymi.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie