Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2324
Lekcja: "49. Stosunki Polski z wybranymi państwami"
Stosunki polsko - niemieckie


Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej
Budapeszt 2003


Duże znaczenie miała współpraca w dziedzinie polityki zagranicznej, obronności i bezpieczeństwa w ramach Trójkąta Weimarskiego, do którego należy także Francja. W ostatnich latach nastąpiło jednak pewne ochłodzenie we wzajemnych stosunkach. Przyczyną tego było poparcie przez Polskę interwencji amerykańskiej w Iraku (Niemcy były przeciw), stosunek do Konstytucji Europejskiej, a także zbliżenie niemiecko – rosyjskie.

Trójkąt Weimarski został powołany do życia w 1991 r. przez ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec: K. Skubiszewskiego, H. D. Genschera, R. Dumasa. Powstał jako instrument służący przede wszystkim włączeniu Polski w nurt polityki europejskiej i wspierający jej integrację ze strukturami euroatlantyckimi. Był to początek procesu transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie