Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

1...6789101112131415161718192021222324
Lekcja: "49. Stosunki Polski z wybranymi państwami"
Stosunki polsko - ukraińskie


Leonid Krawczuk,
Prezydent Ukrainy 1991 - 1994


Spośród byłych republik Związku Radzieckiego od początku najważniejsze były dla Polski stosunki z Ukrainą . Niepodległa i zorientowana na Zachód Ukraina jest bowiem uznawana za ważnego gwaranta bezpieczeństwa. Dlatego Polska od początku jednoznacznie popierała dążenie Ukrainy do członkowstwa w UE i NATO. Ukraina ogłosiła niepodległość 24 sierpnia 1991 roku ,Deklaracja weszła w życie 1 grudnia tego roku, a Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległą Ukrainę.

W 1992 roku podczas wizyty prezydenta Leonida Krawczuka w Polsce podpisano traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach, a także wiele umów o współpracy w różnych dziedzinach.

W latach 90–tych w stosunkach między Polską a Ukrainą można było zaobserwować okresy ocieplenia i ochłodzenia, zwłaszcza pod koniec lat 90 – tych, gdy nastąpiło zbliżenie Ukrainy z Rosją. Rozwój przyjaznych stosunków utrudniały zaszłości historyczne (bratobójcze walki na Wołyniu w czasie II wojny światowej, akcja „Wisła”) czy problem mniejszości polskiej na Ukrainie.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie