Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Gimnazjum - lekcje

1...11121314151617181920212223242526272829
Lekcja: "Zanieczyszczenia atmosfery"
Freony - węglowodory zawierające węgiel, chlor i fluor. Były stosowane do niedawna w chłodnictwie oraz w środkach chemicznych w aerozolu (np. dezodoranty). Po dostaniu się do stratosfery ulegają reakcjom fotochemicznym, a uwolniony z nich chlor reaguje z ozonem (O3), przekształcając go w zwykły tlen cząsteczkowy (O2). Podobne działanie wykazują tlenki azotu, które nadal są emitowane do atmosfery. Proces niszczenia warstwy ozonowej jest nierównomierny, na wskutek czego dochodzi do powstania dziur ozonowych. Największe jej ubytki znajdują się aktualnie nad Arktyką i Antarktydą.

ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA METALAMI CIĘŻKIMI

Metale ciężkie są szczególnie szkodliwe dla ludzi, powodując zatrucia układu oddechowego, krążenia i nerwowego oraz mają działanie rakotwórcze. Źródła zanieczyszczeń metalami ciężkimi: przemysł, zwłaszcza metalurgiczny np. huty, środki transportu, elektrownie, kotłownie, nawozy sztuczne i środki ochrony roślin, niewłaściwe składowanie odpadów.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie