Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Gimnazjum - lekcje

12345678910111213
Lekcja: "Geneza Syzyfowych prac"

Dzienniki Żeromskiego


Dziennik – gatunek epicki, ukazuje osobowość narratorabohatera.

DziennikiŻeromskiego zawierają: przeżycia z lat dziecinnych, miłość do matki, ból po jej śmierci, obraz nauczycieli i kolegów, pierwsze próby pisarskie, przeżycia erotyczne. Już tutaj znajdują się wzmianki o planowanym utworze, którego bohaterem ma być Borowicz.

W 1886 roku Stefan Żeromski wstępuje do Szkoły Weterynaryjnej w Warszawie. Studiuje weterynarię, bowiem bez matury nie mógł podjąć wymarzonych studiów medycznych. Musi ją jednak opuścić z braku środków do życia. Pieniądze z przygodnie udzielanych korepetycji starczają mu jedynie na chleb i herbatę. Znowu zostaje guwernerem we dworach szlacheckich, w rodzinach ziemiańskich. Posada ta pozwala mu nie tylko utrzymać się, ale i poznać mentalność, zwyczaje, zalety i wady tej warstwy społecznej. W roku 1890 w Nałęczowie, gdzie często przebywa dla ratowania zdrowia, poznaje w jednym z takich domów swoja przyszłą żonę – Oktawię z Radziwiłłowiczów Rodkiewiczową.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie