Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Gimnazjum - lekcje

1234567891011
Lekcja: "Dorastanie bohaterów "
Gdy spojrzymy na postawy bohaterów w tej perspektywie, nikt nie zaprzeczy, że „Syzyfowe prace” są powieścią o dorastaniu. Powieść ukazuje koleje losu młodych chłopców w latach, kiedy zostały nasilone represje popowstaniowe, wzmogły się procesy rusyfikacyjne. Żeromski kreśli w niej prawdziwy, bo oparty na osobistych wspomnieniach, obraz szkoły i uczącej się w niej młodzieży polskiej.

Wrócić musimy do wskazanych etapów rozwoju intelektualnego i dorastania do polskości. Na początku jest to etap bierności i dezorientacji ideowej. Uczniowie byli obojętni wobec spraw narodowych, lekceważyli obowiązki szkolne, szukając uciech i przyjemności w tym, co zabronione. Przykładem takiego zachowania jest postępowanie Marcina. Nie wzruszyła go opowieść Szymona Nogi o powstańcu listopadowym. Za namową kolegów wagarował, przy tym przestał się uczyć. Młodzież nie była początkowo zainteresowana własnym rozwojem, łatwo ulegała wpływom szkoły i wchodziła w proces rusyfikacji.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie