Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Gimnazjum - lekcje

123456789101112131415
Lekcja: "Aleksander Fredro wprowadza w dobry humor"

Wątek poboczny - plany małżeńskie CześnikaPlany małżeńskie Cześnika i zabiegi Podstoliny to jeden z wątek poboczny. Ten starszy, nieśmiały w kontaktach z kobietami mężczyzna rozważa dwie kandydatki na żonę: bratanicę Klarę i jej krewną – wdowę po Podstolim. Na jej korzyść przemawia wiek i doświadczenie. Pani Anna najpierw zgodziła się wyjść za Raptusiewicza. Gdy jednak na jej drodze pojawił się dużo młodszy Wacław, zmieniła swoją decyzję. Gdy Cześnik dowiedział się, że taki obrót sprawy podoba się, Milczek postanowił podstępem uprowadzić jego syna i ożenić ze swoją bratanicą. Nie wie tylko, że tego chyba najbardziej pragną Wacław i Klara.

Tylko bowiem czytelnik wie o potajemnych spotkaniach młodych ludzi. Zna ich plany dotyczące wspólnej przyszłości i wie, że ze względu na sąsiedzki spór nie będzie łatwo ich zrealizować. Miłość Wacława i Klary staje się kolejnym wątkiem pobocznym komedii. Nie wiemy co prawda, kiedy bohaterowie się spotkali, jak długo trwało ich uczucie. Uczestnicząc, jako widzowie, w bójce na murze, widzimy, że Wacław przedostaje się na stronę Cześnika i zostaje jego sługą, aby być bliżej ukochanej.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie