Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Testy na prawo jazdy » Kategoria B - lekcje

12345678
Lekcja: "03 Dokumentacja pojazdu i uprawnienia policji"
Punkty karne
Przez policję prowadzana jest ewidencja osób naruszających przepisy ruchu drogowego. Określonemu naruszeniu przypisuje się punkty karne w skali od 1 do 10. W ewidencji policja wpisuje także naruszenia przepisów ruchu drogowego, którym nie przypisano wartości punktowej. Punkty za naruszanie przepisów ruchu drogowego usuwa się z ewidencji po upływie 1 roku od dnia naruszenia, chyba że przed upływem tego terminu, kierowca dopuścił się naruszeń, przez które przekroczył liczbę 24 punktów lub w przypadku kierowcy, który posiada prawo jazdy 1 rok od dnia wydania go po raz pierwszy liczbę 20 punktów. Kierowca, który został wpisany do ewidencji może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

W przypadku przekroczenia limitu 24 punktów, kierowca podlega sprawdzeniu kwalifikacji. Sprawdzenie kontrolne następuje na wniosek komendanta wojewódzkiego policji i oznacza konieczność ponownego zdania egzaminu państwowego, po którego zdaniu otrzymujemy prawo jazdy dla danej kategorii. Natomiast jeżeli kierowca, który w ciągu roku od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy, przekroczy limit 20 punktów, następuje u niego bezpowrotne cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdem. W praktyce oznacza to, że musi on zaczynać od początku kurs prawa jazdy i przystępować do postępowania, tak jak każda osoba starająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdem określonego rodzaju.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie