Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

1...6789101112131415161718192021222324
Lekcja: "Komunikacja i jej rola w rozwoju społeczno - gospodarczym"
Główne szlaki żeglugi śródlądowej

1. Szlak wodny rzeki Św. Wawrzyńca - ważny śródlądowy szlak wodny w Kanadzie i w USA. Szlak daje statkom morskim możliwość dopłynięcia do wszystkich Wielkich Jezior z Atlantyku, przez Rzekę Świętego Wawrzyńca. Po szlaku pływa też wiele dużych statków przystosowanych tylko do żeglugi śródlądowej. Odległość drogą wodną od wyspy Anticosti w ujściu rzeki Św. Wawrzyńca do najdalej na zachód wysuniętych wód Jeziora Górnego wynosi około 3762 km.

2. System rzek i kanałów Europy Zachodniej z centralną osią Renu: Połączonego kanałami z Łabą, Dunajem, Rodanem, i Sekwaną, a przez nie również z innymi dorzeczami i prawie wszystkimi rzekami Europy. Tworzy system łączący w całości drogi wodne Niemiec, Francji, Szwajcarii, Belgii i Holandii. Ren od granicy szwajcarskiej, na odcinku 500 km, jest żeglowny i posiada stabilny poziom wody. Jego największym portem jest Duisburg w Niemczech. Rzeka ta - połączona kanałami z Rodanem - zapewnia stały przewóz towarów i pasażerów pomiędzy okręgami przemysłowymi Europy Zachodniej, łączy 2 duże aglomeracje: Marsylię i Rotterdam, a tym samym Morze Śródziemne z M. Północnym.

3. System Dunaju Stanowi oś żeglugi śródlądowej Europy Południowej. Płynie przez Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię do Morza Czarnego. Największymi portami tej rzeki są: Wiedeń, Bratysława, Budapeszt i Belgrad. W porównaniu z innymi szlakami Dunaj pełni dość skromną rolę.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie