Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

1234567891011121314151617
Lekcja: "Wielka Brytania"
Wody powierzchniowe

Ujście rz. Severin

W Wielkiej Brytanii istnieje gęsta sieć krótkich rzek, są to: Severn (354 km), Tamiza (346 km), Marsey, Clyde i Trent (298 km). Są one w większości skanalizowane i wykorzystywane jako szlaki żeglugowe. Jeziora, które tu występują są głównie pochodzenia tektonicznego i polodowcowego. Występują przede wszystkim w Szkocji i Irlandii Północnej. Do największych należą: Lough Neagh, Loch Lemond i Loch Ness. Podmorski tunel niedaleko Dover łączy Wielką Brytanię z Francją.


Loch Ness jest drugim co do wielkości szkockim jeziorem, ma powierzchnię 56,4 km², ale ma największą objętość dzięki swojej głębokości. W najgłębszym miejscu mierzy ono 226 m. Popularność Loch Ness zawdzięcza potworowi znanemu jako "Nessie", rzekomo zamieszkującemu jego głębiny. Jest najbardziej znanym jeziorem w Szkocji.


U wybrzeży Wielkiej Brytanii występują pływy morskie, do 15 m w estuarium Severn, co jest drugą najwyższą wielkością w świecie po zatoce Fundy. Istnienie pływów powoduje, że rzeki uchodzą estuariami.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie