Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Żniwiarka

Żniwiarka

Żniwiarka - maszyna rolnicza do koszenia zboża lub trawy, kosząca i odkładająca skoszone zboże, tak by umożliwić następny przejazd maszyny.

Żniwiarka Cyrusa McCormicka podczas prezentacji w Wirginii ( USA )
Żniwiarka niemiecka z roku 1889

Żniwiarka zwana też jako apligierka lub zrzutka to kosiarka rozbudowana o mechanizm odsuwania skoszonego materiału, w wersjach późniejszych układająca urobek w postaci zbierek gotowych do wykonania snopów .

Pierwsza żniwiarka była maszyną ciągniętą przez konie . Została skonstruowana w 1831 przez Cyrusa McCormicka . Była wyposażona w kilka ostrzy tnących i mogła być zaprzęgana do jednego lub dwóch koni. Miała wydajność trzech kosiarzy.

Wynalazek tej maszyny zastąpił kosiarkę listwową i wcześniej używaną ręczną kosę i sierp . Zastosowanie tej maszyny umożliwiło koszenie bez odbierania, nie zastąpiło wiązaczy snopów, lecz przyspieszyło ich prace. Przy dobrej organizacji pracy, kosiarką można było skosić do 0,5 ha dziennie.

Żniwiarka została następnie zaopatrzona w mechanizm do wiązania snopów. Takie urządzenie zwane jest snopowiązałką . Snopowiązałki zostały następnie wyparte przez kombajn rolniczy i maszyny do mechanicznego zbierania słomy .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Żniwiarka":

Dożynki ...

Żniwiarka Żniwiarka - maszyna rolnicza do koszenia zboża lub trawy, kosząca i odkładająca ...

50 ...

Kombajn rolniczy ...

Kategoria:Mrówkowate ...

Maszyny rolnicze ...

kombajn ...

snopowiązałka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Żniwiarka":

137. Wiek rozwoju (plansza 11) Żniwiarka niemiecka z roku 1889 Wiek rozwoju Prócz wielkiego postępu w przemyśle, miał ...

140. Imperium rosyjskie (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie