Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

płuco

płuco (łac. pulmo) – jest to pojedynczy lub parzysty narząd oddechowy kręgowców oddychających powietrzem atmosferycznym. Do kręgowców tych zaliczane są też – oprócz płazów, gadów, ptaków i ssakówryby dwudyszne, które w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oddychają pojedynczym, workowatym płucem, powstałym z przekształconego pęcherza pławnego. Przypuszczalnie płuca pochodzą z aparatu hydrostatycznego podobnego do pęcherza pławnego ryb. Występują jednak wątpliwości, gdyż pęcherz pławny powstaje po stronie tylnej (grzbietowej) cewy jelitowej, płuca natomiast po stronie przedniej (brzusznej).
Bez wątpienia można jednak powiedzieć, że wykształcenie płuc zostało wywołane przez wzmożone zapotrzebowanie na tlen zwierząt lądowych. Również ich rozwój, czyli coraz silniejsze fałdowanie, ma ścisłe powiązanie z zapotrzebowaniami energetycznymi organizmów.
U form dorosłych płazów występują płuca workowate, które wspomagane są w wymianie gazowej przez skórę i błony śluzowe jamy gębowo-gardzielowej. Niektóre płazy mają płuca gładkie, jednak u większości występują w nich fałdy sterczące do wewnątrz i krzyżujące się ze sobą – co zwiększa powierzchnię wymiany gazowej. Wentylacja płuc gadów odbywa się przez rytmiczne obniżanie i podnoszenie jamy gębowej (brak jest klatki piersiowej). Wśród płazów występują takie, które nie mają płuc, a wymiana gazowa odbywa się powierzchnią całego ciała (np. salamandra bezpłucna).
U gadów płuca podzielone są na liczne komory, mają strukturę gąbczastą. Są silniej pofałdowane od płuc płazów, a ich wentylacja odbywa się dzięki mięśniom międzyżebrowym klatki piersiowej.
Płuca ptaków są dość małe, a swoją strukturą przypominają rurki. Płuca ptasie są jeszcze silniej pofałdowane od gadzich (przypominają organy). Narządami wspomagającymi płuca są worki powietrzne, dzięki którym możliwy jest stały przepływ powietrza przez płuca. Wentylacja płuc u ptaków jest dwojaka – inna podczas lotu, a inna w trakcie chodu. W czasie lotu klatka piersiowa ulega zablokowaniu, a powietrze jest wypychane przez ucisk skrzydeł na worki powietrzne. Podczas spoczynku wentylacja zachodzi dzięki mięśniom klatki piersiowej oraz mięśniom brzucha.
Najlepiej rozwinięte i duże płuca o budowie pęcherzykowatej występują u ssaków. Powiększenie powierzchni oddechowej, a jest ona u ssaków 40 razy większa niż u płazów, było możliwe dzięki wytworzeniu pęcherzyków płucnych. Wentylacja płuc odbywa się dzięki pracy mięśni międzyżebrowych oraz przepony. Przepona i mięśnie międzyżebrowe kurczą się, tworząc w płucach podciśnienie, dzięki czemu powietrze jest zasysane.
W płucach zachodzi wymiana gazowa. Płuca dorosłego człowieka mogą pomieścić do ok. 5 litrów powietrza. Dorosły człowiek robi od 16 do 24 oddechów na minutę. Płuco zbudowane jest z oskrzeli (częściowo wnikających do płuc) rozwidlających się potem na oskrzeliki, a bezpośrednio za wymianę gazową odpowiadają pęcherzyki płucne – wymieniają tlen i dwutlenek węgla z krwią. Całe płuca pokryte są delikatną tkanką okrywającą – opłucną. U człowieka występuje płuco prawe trzypłatowe i lewe dwupłatowe. Związane jest to ze zdecydowaną różnicą miejsca po lewej i prawej stronie klatki piersiowej – w lewej stronie znajduje się serce, co uniemożliwia usytuowanie trzeciego płatu.
Płuca stanowią jeden z ważniejszych organów w ciele człowieka. Dostarczają tlen hemoglobinie, która transportuje go do każdej komórki w organizmie człowieka, umożliwiając oddychanie komórkowe. Wydolność oddechowa zależy od: pojemności płuc, drożności dróg oddechowych, ilości tlenu w powietrzu, ciśnienia krwi oraz ilości czerwonych krwinek we krwi.
W każdym płucu wyróżnić można: szczyt, powierzchnię dożebrową, powierzchnię śródpiersiową i podstawę.
Skład powietrza wdychanego: tlen – ok. 21%; dwutlenek węgla – ok. 0,03%; azot – ok. 78%; argon i inne gazy – ok. 1%.
Skład powietrza wydychanego: tlen – ok. 17%; dwutlenek węgla – ok. 4%; azot – ok. 78%; argon i inne gazy – ok. 1%.


Inne hasła zawierające informacje o "płuco":

Kichanie ...

Nos ...

Oskrzeliki ...

Opłucna styka się z powięzią piersiową, śródpiersiem i przeponą ;trzewnej (łac. pleura pulmonalis) pokrywającej płuco i ściśle do niego przylegającej, nazywana także opłucną płucnąPomiędzy nimi znajduje ...

Objętość oddechowa ...

Przeszczepianie narządów w Polsce nie ma generalnie możliwości odsprzedania narządu unaczynionego (nerka, wątroba, trzustka, płuco) obcej osobie, handel jest prawnie zakazany i zagrożony karą więzienia. Procedura ...

Tkanka łączna właściwa ...

Grzybica ...

Dmitrij Bystroletow kulką z łożyska tak długo, aż złamali mu dwa żebra i przebili płuco. Czaszkę miał rozbitą młotkiem owiniętym watą i bandażem, a mięśnie brzucha ...

Elementy morfotyczne krwi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "płuco":

Higiena układu oddechowego (plansza 3) ...

Higiena układu ruchu (plansza 12) ...

Układ oddechowy (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie