Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Żeglarz portugalski

Żeglarz portugalski

Żeglarz portugalski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ parzydełkowce
Gromada stułbiopławy
Rząd rurkopławy
Rodzina Physaliidae
Rodzaj Physalia
Lamarck , 1801
Gatunek żeglarz portugalski
Nazwa systematyczna
Physalia physalis[1]
( Linnaeus , 1758)
Physalia physalis na piasku

Żeglarz portugalski, bąbelnica bąbelcowa, żywłoga, aretuza (Physalia physalis) – mocno parzący gatunek rurkopława z rodziny Physaliidae, kosmopolityczny, kolonijny parzydełkowiec , obejmujący kilkadziesiąt osobników wspólnie żyjących. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Physalia i jedynym rurkopławem występującym w dużych skupiskach. Ma charakterystyczny, unoszący się na powierzchni wody pęcherz (pneumatofor) zakończony małym żagielkowatym grzebieniem służącym do przemieszczania się kolonii. Od spodu zwisają polipy spełniające funkcje rozrodcze lub odżywcze, z których te ostatnie mogą osiągać długość kilkunastu metrów długości. Żeglarz portugalski ma bardzo silne parzydełka , które mogą być groźne dla człowieka.

Spis treści

Występowanie

W większości mórz, ale najczęściej spotyka się je w prądzie zatokowym północnego Atlantyku oraz w subtropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. W morzach tropikalnych potrafi tworzyć ogromne ławice[2].

Charakterystyka

Żeglarz portugalski tworzy kolonie o skróconym pniu. Długość pojedynczej kolonii dochodzi do 30 cm[2]. Kolonia ma wypełniony gazem pneumatofor leżący na powierzchni wody, oraz zwisające z niego szeregi tentakul złożonych z osobników żywicielskich i płciowych, oraz z poskręcanych nici chwytnych ("macek") zaopatrzonych w komórki parzydełkowe służącą do paraliżowania ofiary. Ruchy tych nici przenoszą sparaliżowaną ofiarę do kolonii polipów, która znajduje się pod gazowym pęcherzem. Pomiędzy nićmi żeglarza portugalskiego często występują ryby z rodzaju Nomeus, zwane nomeuszami, które żywią się częściami kolonii, ale same czasami stają się ofiarami rurkopława.

Rozmnażanie

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób aretuza się rozmnaża . Wiadomo jednak, że rozmnaża się bezpłciowo i, że w koloniach znajdują się polipy odpowiedzialne za rozród . Z nich powstają nowe kolonie . Jeśli przyjmiemy ten punkt widzenia, zauważymy, że aretuzy mogą się nieustannie replikować, co wyjaśniałoby ich wielką ilość. Przypuszcza się również, że żeglarz portugalski podczas śmierci wydala plemniki i jajeczka do oceanu , z których to powstają nowe meduzy .[]

Ochrona

Niewiele wiadomo, jak bardzo wrażliwa jest aretuza na zanieczyszczenie morza i jak reaguje na zmniejszenie zasobów rybnych morza. Obecnie jednak ten gatunek nie jest bezpośrednio zagrożony.

Przypisy

  1. Physalia physalis w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. 2,0 2,1 Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN , 2009, s. 110. . 

Bibliografia

  1. Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN , 2007. . 
  2. Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna , 1984. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Żeglarz portugalski":

XVI wiek ...

1972 ...

Nowa Anglia ...

Fabian Bellingshausen ...

1592 ...

1977 ...

Historia Australii ...

Habsburgowie ...

1908 ...

Jezioro Nidzkie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Żeglarz portugalski":

103 Wielkie zmiany (plansza 11) ...

048b Wielkie odkrycia geograficzne (plansza 8) ...

048b Wielkie odkrycia geograficzne (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie