Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Ammianus Marcellinus

Ammianus Marcellinus

Ammianus Marcellinus (ur. ok. 330 w Antiochii , zm. po 392 ) - autor Res gestae (Dzieje), historii Rzymu obejmującej lata od panowania cesarza Nerwy ( 96 ) do roku 378. Do czasów obecnych zachowała się jedynie część dzieła obejmująca okres 353378 .

O życiu Ammianusa nie wiadomo zbyt wiele, relacjonując wydarzenia, których był naocznym świadkiem, starannie pomijał swój w nich udział, usuwając się w cień.

Pochodził ze średniozamożnej rodziny, jego ojciec był urzędnikiem miejskim lub pełnił funkcję wojskową. Do osiągnięcia wieku około 20 lat Ammianus mieszkał w Antiochii. Odebrał staranne wykształcenie humanistyczne, greckie i łacińskie – na pewno znał Homera , prawdopodobnie Hezjoda , Symonidesa , Teognisa , Sofoklesa i Eurypidesa , z pisarzy łacińskich bardzo dobrze znał Cycerona . Być może znał również język perski.

Około roku 350 został członkiem przybocznej gwardii cesarskiej, tak zwanych protectores domestici. W roku 353 przydzielono go do ochrony Ursycyna , dowódcy jazdy stacjonującej w twierdzy Nisibis na wschód od Eufratu , na pograniczu z Persją .

W roku 355 wraz z Ursycynem udał się do Mediolanu na wezwanie cesarza Konstancjusza II , a stamtąd do Galii , gdzie Ursycyn rozbił wojska uzurpatora Sylwana . Prawdopodobnie wtedy zetknął się z przyszłym cesarzem, wówczas sprawującym urząd cezara , Julianem Apostatą . Kolejne pięć lat spędził w Mezopotamii walcząc z Persami , brał między innymi udział w obronie twierdzy Amida . Z tego okresu pochodzą również jego relacje dotyczące przybycia Hunów do Europy. Opisywał również ich obyczaje m.in. obrady prowadzone siedząc na koniach[1].

Nie wiadomo, co działo się z nim w latach 360–363, jednak w marcu tego roku był już w orszaku cesarza Juliana Apostaty. Brał udział w bitwie pod Ktezyfontem 26 czerwca 363 roku, a po zawarciu pokoju wrócił do Antiochii.

Kolejne kilkanaście lat, aż do około roku 380 spędził dzieląc czas między podróże – zwiedził Egipt , Grecję, Trację i kraje Azji Mniejszej – i pobyt w rodzinnym mieście. Zajmował się pisaniem, być może pracował też jako adwokat.

Około roku 380 przeniósł się do Rzymu, gdzie zaczął pisać dzieło swego życia: Res gestae.

Dokładna data śmierci Ammianusa nie jest znana, pewne fragmenty Res gestae mogą wskazywać na wydarzenia toczące się w latach 395398 .

Ammian był wyznawcą bogów.

Jego uczniem i przyjacielem był Jan Chryzostom .


Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Cywilizacje Europy. Indoeuropejczycy - Celtowie. T. 12. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 76. . 

Bibliografia

  • Ammianus Marcellinus, Dzieje rzymskie t. I-II, przełożył, wstępem i przypisami opatrzył Ignacy Lewandowski, z serii: "Biblioteka Antyczna", Prószyński i S-ka, Warszawa 2001-2002. ,
  • Dariusz Brodka, Państwo rzymskie wobec początków Wędrówki Ludów w ocenie Ammiana Marcellina, [w:] "Meander" R. 48 (1993), s. 325-337.
  • Helena Cichocka, Ammianus Marcellinus a literatura grecka i rzymska, [w:] "Meander" R. 29 (1974), s. 289-306.
  • Helena Cichocka, Mowy i listy w „Res gestae” Ammiana Marcellina, [w:] "Meander" R. 30 (1975), s. 157-165.
  • Helena Cichocka, Zależność Ammiana Marcellina od Solinusa w ekskursje o Egipcie (XXII 15-16), [w:] "Meander" R. 30 (1975), s. 336-430.
  • Ignacy Lewandowski, Historyk ginącego świata, [w:] "Meander" R. 48 (1993), s. 339-349.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ammianus Marcellinus":

Wielka wędrówka ludów De Getarum sive Gothorum origine et rebus gestis (Dzieje Gotów) (wersja dwujęzyczna łacina+angielski) Ammianus Marcellinus "Dzieje" Zobacz też przyczyny upadku zachodniego cesarstwa rzymskiego wieki ciemne (średniowiecze) kultura praska , ...

Historia nauki dzieła opisujące późną historię Rzymu i ludów barbarzyńskich ( Kasjusz Dion , Wellejusz Paterkulus , Ammianus Marcellinus , Priskos z Panium , Prokopiusz z Cezarei , Jordanes ). Na wiek II ...

Ammianus Marcellinus Ammianus Marcellinus (ur. ok. 330 w Antiochii , zm. po 392 ) - autor ...

Cyrena i morskim aż do trzęsienia ziemi , które zniszczyło miasto w roku 365 . Ammianus Marcellinus opisał je jako opuszczone, a urodzony w Cyrenie około roku ...

Konsulowie rzymscy ...

Antiochia (Turcja) wczesny apologeta i biskup miasta.Filoteusz z Antiochii - męczennik (+304), święto 12 stycznia. Ammianus Marcellinus - historyk rzymski, autor Dziejów rzymskich (Res gestae) święty Jan Chryzostom , Święty ...

Księgi sybillińskie Konstantynem 363 - Julian Apostata skonsultował się z księgami przed marszem na Partów (Ammianus Marcellinus, Historia Rzymu, XIII, 7) ...

Kategoria:Średniowieczni kronikarze ...

Apostolski symbol wiary ...

Marcelin (papież) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ammianus Marcellinus":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie