Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jadwiga Śląska

Jadwiga Śląska

Święta
Jadwiga Śląska
księżna
Data urodzeniaok. 1178-1180
Andechs
Data śmierci 15 października 1243
Trzebnica
Kościół / wyznanie rzymskokatolicki
Data kanonizacji 26 marca 1267
Viterbo
przez Klemensa IV
Wspomnienie 16 października
Atrybutybut w ręce, krzyż, księga, figurka Matki Bożej, makieta kościoła w dłoniach, różaniec
Patronka Polski , Piastów śląskich, Śląska , archidiecezji wrocławskiej , Andechs, Berlina , Krakowa , Trzebnicy, Wrocławia, Dębicy, Europy, uchodźców oraz pojednania i pokoju
Szczególne miejsca kultuTrzebnica

Jadwiga Śląska, właściwie: Jadwiga z Andechs-Meran (ur. miedzy 1178 a 1180 (według innych źródeł w 1174 ) w Andechs , zm. 15 października 1243 w Trzebnicy ). Żona Henryka I Brodatego , księcia wrocławskiego , fundatorka kościołów i klasztorów, święta Kościoła Katolickiego . Córka Bertolda IV , księcia Meranii i Agnieszki von Rochlitz z rodu Wettynów , hrabiów Andechs.

Spis treści

Biografia

Ślub Henryka I Brodatego z Jadwigą z Andechs, obraz z XIV wieku

Urodziła się i wychowywała w zamku Andechs w Bawarii . Miała czterech braci i trzy siostry, w tym Agnieszkę (żonę Filipa II Augusta ) i Gertrudę (żonę króla węgierskiego Andrzeja II i matkę św. Elżbiety Węgierskiej )[1]. Trzecia z jej sióstr była przełożoną klasztoru benedyktynek w Kitzingen koło Würzburga , gdzie Jadwiga została wysłana w młodym wieku i gdzie zdobyła wykształcenie[2].

W wieku lat 12 została wydana za mąż za śląskiego księcia Henryka I Brodatego . W 1233 Henryk został księciem wielkopolskim . Jadwiga urodziła siedmioro dzieci: Bolesława, Konrada, Henryka , Agnieszkę, Zofię, Gertrudę i Władysława. Oboje z Henrykiem I byli ludźmi bardzo religijnymi, prowadzili pobożne życie i dbali o rozwój Kościoła. Jadwiga była fundatorką kościołów i klasztorów, w tym klasztoru sióstr cysterek w Trzebnicy (1209). Prowadziła też działalność dobroczynną, starała się o pomoc chorym i ubogim – zorganizowała działalność wędrownego szpitala dla ubogich, otworzyła szpital dla trędowatych w Środzie Śląskiej, kolejną placówkę leczniczą założyła w Trzebnicy. Po 19 latach małżeństwa z Henrykiem Brodatym oboje złożyli śluby czystości. Po śmierci męża w 1238 zamieszkała w trzebnickim klasztorze, prowadzonym przez jedną z jej córek. Wkrótce zaangażowała się w ożywienie życia religijnego Śląska, sprowadzając do tamtejszych kościołów duchownych z Niemiec. Wspierała też sprowadzanie niemieckich osadników na słabo zaludnione rejony Śląska, wspierając tym samym rozwój rolnictwa.

Jadwiga zmarła 15 października 1243 roku[3] w opinii świętości i została pochowana w kościele w Trzebnicy. 24 lata później, 26 marca 1267 została kanonizowana , a cześć jej relikwii przeniesiono do opactwa w Andechs.

Święta Jadwiga

Po kanonizacji Jadwigi, której dokonał papież Klemens IV w kościele dominikanów w Viterbo , czczono ją jako patronkę Polski i Śląska .

Według podań Jadwiga była osobą posiadającą cechę wielkiej skromności, a jednocześnie bardzo zaangażowaną w swoje działanie. Cechy te ilustruje legenda, według której Jadwiga, aby nie odróżniać się od reszty swego ludu oraz w imię pokory i skromności, chodziła boso. Irytowało to bardzo jej męża, wymógł więc na spowiedniku, aby ten nakazał jej noszenie butów. Duchowny podarował swej penitentce parę butów i poprosił, aby zawsze je nosiła. Księżna, będąc posłuszną swojemu spowiednikowi, podarowane buty nosiła ze sobą, ale przywieszone na sznurku.

Grób świętej Jadwigi odwiedzali monarchowie i ich żony: Władysław Łokietek , król węgierski Maciej Korwin (1469), żona późniejszego króla Stanisława Leszczyńskiego Katarzyna Opalińska (1703)[4].

Propagatorem kultu świętej na Górnym Śląsku był dominikanin Peregryn z Opola , który jest autorem zbioru kazań jej poświęconych. W 1680, na prośbę Jana III Sobieskiego i jego żony papież Innocenty XI rozszerzył kult Jadwigi Śląskiej na cały Kościół Katolicki . Po tym wydarzeniu zaczęto czcić świętą na innych ziemiach polskich[5].

W roku 1773 król Prus Fryderyk II Wielki ufundował katedrę berlińską p.w. św. Jadwigi . Obecnie katedra jest siedzibą arcybiskupa Berlina. Poza Polską i Niemcami, kult świętej istnieje również w Austrii, Czechach oraz na Węgrzech. Uznawana jest za patronkę Polski i Śląska, a także małżeństw i chrześcijańskich rodzin. W XX wieku czczona jest jako patronka pojednania polsko-niemieckiego.

Atrybuty

Najstarsza część kościoła w Trzebnicy z przybudowaną kaplicą dla pomieszczenia grobu św. Jadwigi

Przedstawiana jest w habicie cysterskim, boso lub z obuwiem w ręce. W drugiej ręce trzyma model klasztoru i kościoła .

Fundacje świętej

Tradycja przypisuje księżnej Jadwidze 20 fundacji kościelnych. Ich budową zajmowali się sprowadzeni z Nadrenii budowniczowie i rzeźbiarze[2]. Źródła wymieniają:

Genealogia

4. Bertold II (V) Merański zm. 14 grudnia 1188    
  2. Bertold III (VI) Merański zm. 12 sierpnia 1204
5. Jadwiga Bawarska zm. 16 lipca 1176     
   1. Jadwiga z Andechs zm. 14 października 1243
6. Dedo V Miśnieński zm. 16 sierpnia 1190   
  3. Agnieszka Miśnieńska zm. 25 marca 1195   
7. Matylda z Heinsbergu zm 20 stycznia 1189    
 

Zobacz też

Przypisy

  1. Małgorzata Kaganiec: Święta Jadwiga – władczyni Śląska. Katowice: Muzeum Śląskie, 1994, ss. 3-4. 
  2. 2,0 2,1 Małgorzata Kaganiec: Święta Jadwiga – władczyni Śląska. Katowice: Muzeum Śląskie, 1994, s. 4. 
  3. www.catholic.org, Informacja o świętej
  4. Małgorzata Kaganiec: Święta Jadwiga – władczyni Śląska. Katowice: Muzeum Śląskie, 1994, s. 5. 
  5. Małgorzata Kaganiec: Święta Jadwiga – władczyni Śląska. Katowice: Muzeum Śląskie, 1994, ss. 6-7. 

Źródło


Inne hasła zawierające informacje o "Jadwiga Śląska":

Brno ...

1408 ...

1398 ...

West Side Story ...

Teatr Nasz ...

Cieplice Śląskie-Zdrój ...

Kowary ...

Pstrąg potokowy ...

Wierzba śląska ...

1457 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jadwiga Śląska":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...

212 Gospodarcze i społeczne problemy II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie