Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Śląsk Opolski

Śląsk Opolski, Opolskie, Opolszczyzna - to synonim nazwy województwa opolskiego w Polsce (choć nie do końca poprawnie, gdyż północno-wschodnie skrawki województwa nie są częścią historycznego Śląska, a ziemi wieluńskiej) położonego nad środkową i górną Odrą. Zdecydowana większość tej jednostki administracyjnej stanowi centralną i zachodnią część historycznego Górnego Śląska.

Historia

Termin ten sztucznie wytworzony w polskim piśmiennictwie, z inicjatywy polskich polityków w połowie lat 20 XX wieku. Wprowadzony przez Ślązaka Piotra Pampucha - działacza plebiscytowego i narodowego na Górnym Śląsku, w czasie nagonki niemieckich nazistów na mniejszość polską. Wszedł do obiegu (wyłącznie w Polsce) i języka potocznego w okresie po II wojnie światowej, w czasie stalinowskiej nagonki na autochtonicznych mieszkańców Górnego Śląska. Centralna i zachodnia część tej krainy historycznej, w przeciwieństwie do wschodniej części Górnego Śląska, zachowała swój rolniczy charakter. Korzenie obecnego kształtu Górnego Śląska sięgają średniowiecza i roku 1201, kiedy Mieszko Plątonogi, książę raciborski odebrał swemu bratankowi Henrykowi Brodatemu Księstwo Opolskie i przyłączył trwale do swej domeny.

Warto zaznaczyć, że od średniowiecza aż po rok 1941 Opole było stolicą części podzielonego Górnego Śląska, kiedy to podczas II wojny światowej Niemcy ustanowili stolicę regionu Gau Oberschlesien w Katowicach. Termin "Śląsk Opolski, Opolszczyzna" wymyślono w "kręgach polskich" warszawskich, krakowskich na określenie pozostałej po plebiscycie w granicach Niemiec zachodniej części Górnego Śląska. W tym samym czasie po niemieckiej stronie granicy na określenie polskiej części regionu używano określenia "Ost-Oberschlesien" - Wschodni Górny Śląsk. W dwudziestoleciu międzywojennym w Niemczech tzw. Śląsk Opolski miał zwyczajną odwieczną nazwę Górnego Śląska "Oberschlesien".

Odrębność regionu zachodniego Górnego Śląska podtrzymywały podziały administracyjne w Niemczech (istniejąca w różnych okresach osobna Rejencja Opolska) oraz Polsce - utworzenie w 1922 i ponownie 1945 województwa śląskiego. W 1998 w czasie prac nad nowym podziałem administracyjnym podział na opolską i katowicką część Górnego Śląska został utrzymany wobec masowych akcji solidarnościowych ludności woj. opolskiego.


Inne hasła zawierające informacje o "Śląsk Opolski":

Mieszko II Lambert ...

Rekatolicyzacja ...

Sedmídolí ...

Kowary ...

Jagniątków ...

Jakuszyce ...

Kosynierzy ...

1457 ...

Habsburgowie ...

Zamek Chojnik ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Śląsk Opolski":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 9) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie