Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ścięcie (kara)

Ścięcie (kara)

Ścięcie

Ścięcie (lub dekapitacja) – metoda zadawania śmierci poprzez oddzielenie głowy od reszty ciała. Zazwyczaj jest to sposób wykonania wyroku śmierci lub morderstwa , choć znany jest przypadek z Wielkiej Brytanii ( 2003 ), gdy mężczyzna popełnił samobójstwo na własnoręcznie wykonanej domowej gilotynie.

W porównaniu do innych metod uśmiercania, dekapitacja jest stosunkowo łagodna - ofiara, jeśli wyrok został wykonany poprawnie, ginie, praktycznie nie czując bólu.

Ścięcie odbywa się za pomocą broni ręcznej ( topór , miecz , maczeta ) lub na gilotynie , bądź rodzajach pregilotyny.

Prawdopodobnie głowa po ścięciu przez 2-3 sekundy zachowuje świadomość , naukowcy obliczyli także że we krwi znajdującej się w głowie znajduje się dostatecznie dużo tlenu aby podtrzymywać metabolizm przez około 7 sekund. Śmierć mózgu z powodu niedotlenienia następuje prawdopodobnie około 60 sekund po egzekucji. Antoine Lavoisier podczas śmierci przeprowadził swój ostatni eksperyment - umówił się z przyjaciółmi, że po ścięciu będzie próbował mrugać oczami tak długo jak to możliwe, wg relacji mrugał przez 15 sekund co jest jednak mało prawdopodobne.

Spis treści

Dekapitacje w historii

Ameryka

Nie odnotowano żadnego przypadku legalnych egzekucji przez dekapitację na terenie USA , choć gilotyna stosowana była m.in. w dawnej francuskiej Luizjanie . Po wielkim powstaniu w latach nastych XIX wieku wielu Murzynów zostało straconych, także przez ścięcie, ale nie były to sądowe egzekucje.

Przez pewien czas w Gwatemali w XIX wieku stosowano ścięcie maczetą .

Azja

W dawnych Chinach , aż do czasu rewolucji komunistycznej , najbardziej rozpowszechnioną metodą wykonywania najwyższego wymiaru kary było ścięcie (mieczem, choć i zdarzało się, że na gilotynie ). Ścięcie było karą w tym kraju hańbiącą, ponieważ wierzono, iż komu odcięto głowę, tego dusza się tułała po świecie i nie dostawała sie do krainy umarłych.

W Japonii stosowano tę metodę do końca XIX wieku, kiedy zastąpiono je powieszeniem . Były odnotowane przypadki egzekucji jeńców przez ścięcie nawet w czasie II wojny światowej .

Ścięcie głowy było najpowszechniejszą metodą egzekucji w starożytnym Bliskim Wschodzie i została przejęta przez szariat . Dziś jedynym krajem na świecie, gdzie regularnie przeprowadza się ścięcia jest Arabia Saudyjska . Kara ta wymierzana jest w Arabii Saudyjskiej za zabójstwo, gwałt oraz handel narkotykami. Wyrok śmierci przez ścięcie wykonano w roku 2003 także w Iranie , jednakże był to pierwszy przypadek od bardzo wielu lat. Dekapitację przeprowadzają również członkowie al-Kaidy m.in. w Iraku .

Europa

Ścięcie jako metoda wykonywania kary śmierci było stosowana od tysiącleci. Dawniej stosowano ją prawdopodobnie we wszystkich krajach Europy.

Wielka Brytania

Do czasów inwazji normańskiej jedyną metodą egzekucji w Anglii było powieszenie. Wilhelm Zdobywca wprowadził też ścięcie. Ostatnia egzekucja przez ścięcie (toporem, choć np. Anna Boleyn została zgładzona mieczem) odbyła się w Tower of London w roku 1747 .

Francja

Ścięcie mieczem bądź toporem dla różnych klas społecznych stosowano do roku 1792 , kiedy to wprowadzono gilotynę, która była stosowana aż do 1977 . Formalnie NWK (najwyższy wymiar kary) zniesiono w roku 1981 .

Gilotyna funkcjonowała też w Belgii , Szwecji , Grecji , Wietnamie , innych koloniach francuskich, niektórych landach Niemiec i na Grenlandii .

Zobacz: Kara śmierci we Francji

Kraje skandynawskie

W krajach skandynawskich najbardziej rozpowszechnioną metodą było ścięcie toporem. Ostatnią taką egzekucję wykonano w Norwegii w roku 1876 , Danii w 1892 , Finlandii w 1825 , zaś Szwecji w 1903 (wtedy topór zastąpiła gilotyna, używana do roku 1910 ).

Zobacz: Kara śmierci w Danii

Niemcy

W roku 1871 w zjednoczonej Rzeszy ustanowiono, że wszystkie egzekucje mają się odbywać przez ścięcie. Wykonywano je toporem ( Prusy ) lub na gilotynie ( Bawaria , Saksonia , Wirtembergia , miasta hanzeatyckie itd.). Ostatnie ścięcie toporem wykonano w roku 1938 . Od tej pory, dekretem Hitlera, obowiązywała gilotyna i szubienica . Ostatnie ścięcie na gilotynie w RFN wykonano w roku 1949 (dwa lata później zniesiono ostatecznie NWK), a w NRD w 1968 .

Zobacz: Kara śmierci w Niemczech

Słynne osoby poddane dekapitacji

Ścięcie 11. Lorda Lovat , 1747

Chiny

  • Wen Tianxiang
  • Su Shen

Wyspy Brytyjskie

Rewolucja francuska

Ścięcie królowej Marii Antoniny na Placu Rewolucji , 16 października 1793 ; obraz z epoki

Porewolucyjna Francja

Włochy

  • Beatrice Cenci i jej macocha Lukrecja

Republika Weimarska

Polska

III Rzesza

Pakistan

Bibliografia

  • W. Maisel: Archeologia prawna Europy. Poznań, 1982. 
  • W. Maisel: Archeologia prawna Polski. Poznań, 1982. 
  • Sz. Wrzesiński: Krwawa profesja. Rzecz o katach i ich ofiarach. Kraków, 2006. 
  • H. Zaremska: Niegodne rzemiosło. Kat w społeczeństwie Polski XIV-XVI wieku. Warszawa, 1986. 


Inne hasła zawierające informacje o "Ścięcie (kara)":

Kara ...

Dezercja ...

Benedykt Dybowski ...

Zdrada stanu ...

Karma ...

Dyskietka ...

1745 ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...

1947 ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ścięcie (kara)":

010a. Rzym (plansza 11) ...

228 Polska w okresie utrwalania się rządów komunistycznych (plansza 10) ...

Różne oblicza racji. O tragicznych wyborach. (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie