Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Łazienka

Łazienka

Przykładowa łazienka

Łazienka - pomieszczenie o charakterze sanitarnym, służące do wykonywania czynności związanych z utrzymaniem higieny osobistej, wymagających użycia wody. W łazience można się umyć, wykąpać, wziąć prysznic , czyli dokonać ablucji . Jest zwykle jednym z pomieszczeń wchodzących w skład lokalu mieszkalnego , budynku zamieszkania zbiorowego, pokoju hotelowego, oraz stanowi niezbędny element każdego miejsca publicznego.

Spis treści

Program przestrzenny

Zgodnie z polskim prawem [1] w łazience do użytku prywatnego muszą znaleźć się urządzenia sanitarne, czyli: wanna kąpielowa z natryskiem, umywalka z zainstalowanym nieopodal na ścianie lustrem, pralka , kosz na bieliznę, muszla klozetowa . Wyposażeniem dodatkowym (nie wymaganym przepisami) są bidet oraz okno. Podstawowe wyposażenie łazienki może zostać ograniczone w nietypowych sytuacjach np.

  • bez muszli klozetowej - jeśli w lokalu znajduje się oddzielna toaleta
  • bez wanny (łazienka tylko z samym natryskiem - gdy jest to druga łazienka w mieszkaniu
  • bez miejsca na pralkę i kosz na bieliznę - jeśli w mieszkaniu znajduje się pomieszczenie gospodarcze

Do łazienek publicznych odnoszą się inne wymagania.

W czasach PRL dopuszczano znaczne ograniczenia w programie łazienki: bez umywalki - w małych mieszkaniach, z miejscem na pralkę w kuchni, ze wspólną łazienką na piętrze dla kilku lokali. Podobnie budowano domy czynszowe o małym standardzie na całym świecie.

Instalacje

W urządzeniach łazienki powinna znajdować się ciepła i zimna woda. Pomieszczenie powinno być wentylowane: grawitacyjnie, lub w ściśle określonych przepisami przypadkach mechanicznie. Często łazienkę wyposaża się w grzejnik (zależnie od przepisów budowlanych).

Łazienka dla niepełnosprawnych

Żeby łazienka mogła być uznana za przeznaczona dla niepełnosprawnych musi spełnić szereg wymogów, z których najważniejsze to :

  • tzw. strefa ruchu- czyli wystarczająca ilość miejsca do swobodnego manewrowania wózkiem
  • przystosowanie podstawowych urządzeń: umywalki, lustra, muszli klozetowej.
  • specjalne elementy: na rynku dostępne są specjalne elementy ułatwiające niepełnosprawnym korzystanie z łazienki jak siedziska pod natrysk, pochwyty, słupki itp.

Zobacz też

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 , z późn. zm.).


Inne hasła zawierające informacje o "Łazienka":

Cywilizacja doliny Indusu ...

Pałac Dolmabahçe ...

Łazienka Przykładowa łazienkaŁazienka - pomieszczenie o charakterze sanitarnym, służące do wykonywania czynności związanych z ...

Ogrzewanie ...

Klaksvík ...

Hammam ...

Kłodzko ...

Drzewo tekowe ...

Kategoria:Architektura wnętrz ...

Pomieszczenie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Łazienka":

222. Warunki życia w Polsce (plansza 7) ...

222. Warunki życia w Polsce (plansza 9) ...

W domu 2 (plansza 4) er>Łazienka das Badezimmer - Łazienka Zimmer mit Badeeinrichtung innerhalb einer Wohnung - Pomieszczenie ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie