Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Łososina (rzeka)

Łososina (rzeka)

Łososina w Piekiełku
Łososina w Łososinie Dolnej

Łososinarzeka w południowej Polsce , lewy dopływ Dunajca .

Spis treści

Topografia

Źródła Łososiny znajdują się pod północnymi stokami Jasienia w Beskidzie Wyspowym w miejscowości Półrzeczki , na wysokości ok. 760 m n.pm. Żródłowy potok zwany Łososinką spływa w północnym kierunku, po drodze zasilany jest kilkoma potokami spod Kobylicy i Krzystonowa . W Jurkowie nosi nazwę Jurkówki . Przepływa przez miejscowości: Półrzeczki , Jurków , Dobra , Tymbark , Piekiełko , Łososina Górna , Młynne , Laskowa , Kamionka Mała , Krosna , Sechna , Jaworzna , Strzeszyce , Ujanowice , Kobyłczyna , Żbikowice , Wronowice , Łososina Dolna , Witowice Górne , Witowice Dolne . Wiele z tych miejscowości znajduje się nad jednym z brzegów Łososiny, rzeka ta stanowi naturalną granicę oddzielającą je od miejscowości położonych po drugiej stronie rzeki. Uchodzi do górnej części Jeziora Czchowskiego (do jego cofki), w miejscowości Witowice Dolne na wysokości 233 m n.p.m.

Opis rzeki

Niemal cała zlewnia Łososiny znajduje się na obszarze Beskidu Wyspowego, jedynie niewielka jej północno-wschodnia część należy do Pogórza Wiśnickiego . Długość rzeki wynosi 56 km, średnia szerokość 15-20 m. Całkowita powierzchnia zlewni wynosi 410,60 km². Przeciętny spadek wynosi 9,5%.

Jest to rzeka górska, spływająca skalistym i kamienistym dnem. Charakteryzują ją typowe dla górskich rzek krótkotrwałe i znaczne wezbrania wód, podczas których woda osiąga ogromną energię kinetyczną, wyrywa i transportuje drzewa z korzeniami, kamienie, ogromne ilości gleby i podmywa brzegi. Charakterystyczną cechą Łososiny jest występowanie na otaczających ją stokach osuwisk. Ważniejsze dopływy:

Ryby

Nazwa rzeki pochodzi od łososi , które dawniej wędrowały tą rzeką na tarło do górskich potoków. W XX wieku uniemożliwiły im to powstające zapory we Włocławku , Rożnowie i Czchowie . Później wybudowano na tych zaporach przepławki , jednak łososie nie wróciły. Zarybiono więc powtórnie Łososinę wpuszczając do niej około 300 tysięcy narybku łososia. W międzyczasie jednak znacznie zwiększyło się zanieczyszczenie rzeki nie sprzyjające łososiowi. Występujące gatunki ryb to m.in. kleń , pstrąg potokowy , jelec , strzebla potokowa , ukleja i okoń . Od źródeł do ujścia Słopniczanki w Tymbarku można łowić tylko sztuczną muchą, poniżej dozwolone są przynęty sztuczne i roślinne. Od pierwszego września do ostatniego dnia stycznia obowiązuje zakaz spiningu .

Bibliografia

  1. Tomasz Tekielak, Alicja Michalik, Łukasz Bąk Morfologiczne skutki wezbrań na odcinku koryta rzeki Łososiny. INFRASTRUKTURA I EKOLOGIA TERENÓW WIEJSKICH. Nr 4/2/2006, PAN, Oddział w Krakowie
  2. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. . 
  3. Rzeka Łososina – wedkuje.pl . [dostęp 2010-10-27].
  4. Beskid Wyspowy 1:50 000 Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Łososina (rzeka)":

Zambezi ...

Ren ...

Wag ...

Grenoble ...

Brno ...

Uznam ...

Berezyna ...

Wittenberga ...

Wilia (dopływ Niemna) ...

Strzebielino ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Łososina (rzeka)":

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) ...

Geneza Syzyfowych prac (plansza 7) ...

042. Himalaje (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie