Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

kryzys przysięgowy

kryzys przysięgowy - tak nazwano odmowę złożenia przysięgi przez żołnierzy I i III Brygady Legionów Polskich 9 lipca 1917.

Wiosną 1917 roku Rosja zgodziła się na polską niepodległość, co oznaczało poparcie sprawy polskiej przez całą ententę. W kwietniu tego roku do wojny przystąpiły Stany Zjednoczone, co przesądziło klęskę państw centralnych - przestały być interesującym sojusznikiem. Niemcy zdawali sobie sprawę ze swojego położenia i zażądali od legionów powtórnej przysięgi. Dotychczasowy inicjator współpracy z państwami centralnymi, Józef Piłsudski, w zmienionej sytuacji zalecił legionistom przysięgi nie składać. I i III Brygada 9 lipca 1917 demonstracyjnie uchyliły się od przysięgania wierności Wilhelmowi II.

Przysięgę złożyła tylko II Brygada, od samego początku słabo związana z Józefem Piłsudskim (jej dowódcą był gen. Józef Haller). Żołnierze według planów niemieckich mieli zasilić tzw. "Polnische Wehrmacht" (Polską Siłę Zbrojną) pod niemieckim dowództwem i rekrutowaną z poboru.

II Brygada została wcielona do wojska austriackiego, jako PKP - Polski Korpus Posiłkowy. W wyniku kryzysu legioniści, którzy odmówili złożenia przysięgi zostali internowani w obozach w Szczypiornie i Beniaminowie, natomiast Józef Piłsudski został uwięziony w Magdeburgu razem ze swoim szefem sztabu - Kazimierzem Sosnkowskim.


Inne hasła zawierające informacje o "kryzys przysięgowy":

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Szkoci ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Zygmunt III Waza ...

Cesarze rzymscy ...

Armia Czerwona ...

Narodowy socjalizm ...

XXI wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "kryzys przysięgowy":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 12) ...

010c. Rzym (plansza 16) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie