Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

włókno kolagenowe

włókno kolagenowe - jest to elastyczne, mocne i odporne na rozciąganie włókno występujące w tkance łącznej, zbudowane z białka kolagenu. Wytrzymałość włókien na rozciąganie jest zbliżona do wytrzymałości stali, dlatego też skutecznie wzmacniają struktury, w których skład wchodzą. Głównym składnikiem kolagenu jest tropokolagen. Jest on zbudowany z trzech lewoskrętnych łańcuchów polipeptydowych skręconych wokół siebie w stronę prawą, co czyni cząsteczkę kolagenu niesamowicie mocną. Możemy wyróżnić 19 typów kolagenu. Różnice polegają na różnej zawartości reszt hydroksylizyny i hydroksyproliny, które razem z glicyną są podstawowymi aminokwasami w cząsteczce, jak również cysteiny i łańcuchów cukrowych. Włókna większości typów tworzą delikatne siateczki, z wyjątkiem kolagenu typu I i II, którego to włókna są grube i odporne na obciążenia.

Kolagen jest rozkładany pod wpływem kolagenaz tkankowych. Dzięki odpowiednim mechanizmom regulującym jest zachowana równowaga między syntezą a degradacją włókien.


Inne hasła zawierające informacje o "włókno kolagenowe":

Miozyna ...

Bawełna ...

Celuloza ...

Racjonał ...

Ślub ...

Wyrób włókienniczy ...

Andrychów ...

Przemysł odzieżowy ...

Skóra właściwa ...

Tkanka łączna właściwa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "włókno kolagenowe":

Budowa i rola części biernej układu ruchu (plansza 6) ...

210. Szata roślinna Polski (plansza 5) ...

Układ mięśniowy (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie