Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Płeć

Płeć

Płeć – termin właściwy dla świata ożywionego. W najbardziej podstawowym wymiarze odnosi się do różnicy fizycznej, biologicznej i psychicznej w sferze seksualnej , której podstawowym wyznacznikiem jest rola w funkcjach prokreacyjnych : żeńskich i męskich. W odniesieniu do zwierząt mówi się o samcach i samicach , w odniesieniu do ludzi o macierzyństwie i ojcostwie .

Spis treści

Biologiczne uwarunkowania

Biologicznie, płcią męską lub żeńską określa się sposób funkcjonowania części organizmu odpowiedzialnych za prokreację. W przypadku zwierząt są one zwane narządami , w przypadku roślin organami rozrodczymi. Płeć przypisuje się również poszczególnym osobnikom danego gatunku , zależnie od ich roli w procesie rozmnażania i rekombinacji genów . Płeć uwarunkowana jest genetycznie lub fizjologicznie, z przewagą jednego lub drugiego z tych czynników u przedstawicieli różnych taksonów .

Istotą zjawisk płciowych jest rekombinacja genów , powiązanie procesów płciowych z rozmnażaniem występuje jedynie u eukariontów . U bakterii procesy płciowe zwane są koniugacją lub transformacją . Podobny proces, a także rozmnażanie płciowe można znaleźć u wielu protistów . U większości eukariontów procesy płciowe są częścią rozmnażania.

Kryteria podziału na płeć męską i żeńską

Wyodrębnia się następujące kryteria płci[1]:

  1. płeć genetyczna -jest determinowana rodzajem chromosomów płciowych (u ludzi: mężczyźni kariotyp 46,XY; kobiety 46,XX)
  2. płeć gonadalna -określana na podstawie gonad (samce: jądra, samice: jajniki, ale mogą być też formy niezróżnicowane lub obojnacze)
  3. płeć genitalna -określana na podstawie zewnętrznych narządów płciowych (mężczyźni – penis i moszna, kobiety – łechtaczka i wargi sromowe)
  4. płeć hormonalna - jest określana na podstawie względnej ilości wydzielanych hormonów płciowych ( androgeny przeważają u mężczyzn, a estrogeny u kobiet itp.)
  5. płeć gonadoforyczna -określana jest w zależności od pierwotnych dróg rozrodczych prowadzących do gonad (u płci męskiej z przewodów Wolffa wykształcają się nasieniowody, a u płci żeńskiej z przewodów Müllera wytwarzane są jajowody )
  6. płeć germinatywna (wytwarzanie gamet: komórek jajowych, plemników, bądź ich brak)[]
  7. płeć fenotypowa -zależna od drugorzędowych cech płciowych , np. owłosienie ciała, piersi, wygląd zewnętrzny
  8. płeć somatyczna (obraz antropometryczny stosunków cielesnych o inne wyznaczniki)
  9. płeć mózgu (różnice w budowie mózgu determinujące płeć psychiczną )[]
  10. płeć psychiczna -stałe i niezmienne wewnętrzne poczucie przynależności do jednej z płci. Wcześnie się wykształca i jest niezmienna.
  11. płeć seksualna (ze względu na pełnione role płciowe)
  12. płeć społeczna ( metrykalna i związana z pełnieniem danej roli płciowej na płaszczyźnie społecznej)

Zaburzenia na poziomie cielesnych składowych płci noszą nazwę interseksualizmu , natomiast psychicznych transseksualizmu .

Występowanie i charakterystyka u różnych organizmów żywych

U większości organizmów wyróżnia się dwie płcie.

Rośliny

Niektóre gatunki grzybów , orzęsków i śluzowców mają ich więcej, lecz rozmnażanie wymaga udziału co najwyżej dwóch różnopłciowych osobników. U takich organizmów niższych, płcie nazywane bywają typami koniugacyjnymi.

U roślin zróżnicowanie płci może mieć charakter fizjologiczny lub morfo-fizjologiczny (płeć komórek nie zależy od ich genotypu ; ich zróżnicowanie zaznacza się tylko na poziomie biochemii i fizjologii, albo znajduje też odbicie w ich budowie).

U roślin nasiennych komórki różnych płci mogą rozwijać się w tych samych organach – kwiatach obupłciowych. Gdy kwiaty są jednopłciowe, oba ich rodzaje mogą być wytwarzane przez tego samego osobnika ( jednopienność ) lub powstają na różnych roślinach ( dwupienność ).

Zwierzęta

Podczas gdy wśród roślin mówi się o koniugacji , wśród zwierząt zróżnicowanie gatunku na płcie powoduje zdolność do zachowania określanego rozmnażaniem płciowym .

W wyniku powstania płci rozwinęły się nowe kierunki ewolucji organizmów, niemożliwe przy rozmnażaniu bezpłciowym .

W rozmnażaniu płciowym mogą uczestniczyć wyspecjalizowane komórki zwane gametami . U zwierząt tkankowych w wytwarzaniu gamet i umożliwianiu zapłodnienia specjalizują się narządy rozrodcze (narządy płciowe). Ich odpowiedniki u roślin nazywamy organami generatywnymi. U niektórych gatunków rozdzielnopłciowość przyjmuje charakter morfo-fizjologiczny ( anizogamia ), u innych wyłącznie fizjologiczny ( izogamia ).

Zwierzęta charakteryzują się też, poza zmianami fizjologicznymi i różnicami genetycznymi , również wyraźnymi zmianami morfologicznymi ( dymorfizm płciowy ). Wyróżnia się wśród nich płcie: męską, żeńską, obojnaczą i obojętną.

Zazwyczaj płeć jest zależna od pojedynczego chromosomu, przy czym występują tu przeróżne kombinacje:

U błonkówek występuje następujący system płci: samce są tu haploidalne , samice zaś diploidalne .

U niektórych gatunków zwierząt rozdzielnopłciowych osobniki męskie występują tylko w niektórych pokoleniach ( heterogonia ), istnieją też gatunki dzieworodne ( partenogeneza ). Płeć obojętna występuje u tych osobników danego gatunku , które pełnią funkcje obronne i normalnie nie wytwarzają gamet . W szczególnych warunkach te osobniki mogą się zacząć rozmnażać (np. polipy). Istnieją gatunki, zwłaszcza u ryb , których pewne osobniki, w określonych warunkach mogą zmieniać płeć.

Ludzie

U człowieka istnieją dwie płcie, męska i żeńska. Obojnactwo , biorąc pod uwagę kryterium zdolności do rozrodczości, jest uznawane za stan nieprawidłowy[].

Klasyczna antropologia filozoficzna rozpoznaje, że w strukturze duchowo-cielesnej osoby ludzkiej elementem decydującym o płci, męskiej lub żeńskiej, jest ciało ludzkie - rozumiane szerzej tzn. wraz z zespołem cech psychofizycznych. Dusza rozumna, jako element duchowy, nie ma cech płciowych. Tak nauczał m.in. Augustyn z Hippony :

Jednak także i kobieta, która kobiecość zawdzięcza ciału, odnawia się w duchu swojego umysłu (por. Ef 4,23) ku poznaniu Boga, według obrazu Tego, który ją stworzył (Kol 3,10), gdzie już nie ma mężczyzny ani kobiety (por. Ga 3,28)[2]

.

Współczesny personalizm , zwłaszcza personalizm chrześcijański , podkreśla, że płeć jest istotnym elementem decydującym o sposobie wyrażania tajemnicy osoby w relacji z drugą osobą. Umożliwia ona wzajemny dar mężczyzny i kobiety, tworzących komunię, komplementarną jedność. Mówi się o zdolności komunijnej i miłości oblubieńczej, wyrażanych poprzez płciowość, które wraz ze zmartwychwstałym ciałem, uduchowione przejdą przez granice śmierci do życia wiecznego[3]. Stąd naturalnym sposobem wyrażania się osoby poprzez jej płeć jest jednoczący mężczyznę i kobietę stosunek seksualny , przeżywany w małżeństwie i mający swe spełnienie w zrodzeniu potomstwa. Inne zachowania płciowe mające charakter auto-erotyczny, nastawiony jedynie na doznanie erotyczne, jak prostytucja czy masturbacja - jako nieotwarte na prawdziwą relację z drugą osobą, a przez to alienujące , przez personalizm chrześcijański rozumiane są jako przeciwne naturze płci, mającej charakter komunijny - jednoczący[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Tabu seksuologii : [wątpliwości, trudne tematy, dylematy w seksuologii i edukacji seksualnej]. Warszawa: Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej "Academica", 2008, ss. 45-46. . 
  2. Komentarz słowny do Księgi Rodzaju, III, 22,34; tłumaczenie własne. Tekst łaciński: De Genesi ad litteram (BA 48, 266; PL 34, 293): Tamen et femina, quia est corpore femina, renovatur etiam ipsa in spiritu mentis suae in agnitionem Dei secundum imaginem eius qui creavit, ubi non est masculus et femina (cf. Ga 3,28).
  3. Por. Jan Paweł II , Mężczyzną i niewiastą stworzył ich, Città del Vaticano 1986, s. 272-273 (cz. I rozdz. III-1A: Przebóstwienie): Zmartwychwstanie wskazuje na zamknięcie wymiaru historii. I oto, kiedy słyszymy: «gdy bowiem powstaną z martwych, nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić» (Mk 12, 25), słowa te nie tylko jednoznacznie mówią o tym, jakiego sensu ciało ludzkie nie będzie miało w świecie przyszłym, ale pozwalają nam równocześnie wnioskować, iż ów «oblubieńczy» sens ciała w zmartwychwstaniu do życia przyszłego będzie w sposób doskonały odpowiadał zarówno temu, że człowiek jako mężczyzna/niewiasta jest osobą na obraz i podobieństwo Boga, jak też i temu, że ów obraz spełnia się w komunii osób. Będzie zatem ów oblubieńczy sens bycia ciałem realizował się jako sens doskonale osobowy i komunijny zarazem.
  4. Por. K. Wojtyła, Miłość i Odpowiedzialność, rozdział Analiza etyczna miłości : /Gdy/ zaś "miłość" ma znaczenie tylko erotyczne, a nie ma znaczenia istotnego, czyli osobowego: prowadzi do zjednoczenia seksualnego, ale bez pokrycia w prawdziwym zjednoczeniu osób. Sytuacja taka ma charakter utylitarny, o wzajemnym stosunku osób stanowi realizacja tego, co mieści się w słowie "używać" (...) Nastawienie takie po obu stronach jest z gruntu przeciwne miłości, a o zjednoczeniu osób nie można wówczas mówić. Wręcz przeciwnie - wszystko jest jakby przygotowane do konfliktu obustronnych interesów, czeka tylko na wybuch. Do czasu tylko można ukryć egoizm - egoizm zmysłów czy też egoizm uczuć - w zakamarkach fikcyjnej struktury, którą z całą pozornie dobrą wiarą nazywa się "miłością". Z czasem jednak musi się okazać cała nierzetelność tej budowy. Jest to zaś jedno z największych cierpień, gdy miłość okazuje się nie tym, za co się ją uważało, ale czymś wręcz przeciwnym.


Inne hasła zawierające informacje o "Płeć":

Zawał mięśnia sercowego czynników ryzyka należą:starszy wiek (wiek krytyczny: u mężczyzn 32-50 lat, u kobiet 45-70)Płeć męska palenie tytoniu nadciśnienie tętnicze inne przyczyny przerostu lewej komory serca (kardiompatia, przerost po ...

Arystoteles mówcy. Bierze pod uwagę emocje. Rodzaj wypowiedzi należy dostosować do słuchacza (wiek, Płeć słuchacza). III księga dotyczy problemu kompozycyjnego, jawności, poprawności, szczerości, adekwatności. Jest ...

Tadeusz Boy-Żeleński do tych książek zostały wydane w trzech tomach pod tytułem Mózg i Płeć i stanowią krótki kurs literatury francuskiej.Boy-Żeleński podzielił Młodą Polskę na "tatrzańską" ...

2002 w muzyce Atrakcyjny Kazimierz The Best of... – Bank Beauty Free – Beauty Free Zmień z nami Płeć – Big Cyc Psy i koty – Blade Loki Fanaberia – Blue Café Mokre ...

Anarchizm ...

Demokracja bezpośrednia w równym stopniu wszyscy obywatele bez względu na wysokość dochodów, wykształcenie i Płeć Dochód na głowę w jednostkach terytorialnych o „silniejszej” demokracji bezpośredniej jest ...

Dojrzewanie ...

Orientacja seksualna ...

Antoni Lange były dość "powściągliwe", czego przykładem jest niżej przytoczona wypowiedź Bolesława Prusa .„Pewna dama (Płeć ta zawsze wywołuje zamęty) zganiła wiersze pana A. Langego, zarzucając im, ...

Erich Fromm tomach:O sztuce istnienia, 1989, 1997Rewizja psychoanalizy, 1990, 1998O sztuce słuchania, 1991, 1996Miłość, Płeć i matriarchat, 1994, 1997Ponadto w Polsce w 1966 r. ukazał się ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Płeć":

Budowa i funkcja DNA (poprawiona) (plansza 14) cechą charakterystyczną dla poszczególnych gatunków. Możemy wyróżnić chromosomy płciowe, determinujące Płeć organizmu oraz tzw. autosomy,określające cechy niepłciowe. Schemat obrazujący budowę nukleosomu. ...

14. Role społeczne i organizacyjne (plansza 3) się różnych ról. Role społeczne i status mogą być dwojakiego rodzaju: — przypisane jednostce, jak Płeć, rasa, wiek, pochodzenie społeczne — osiągnięte przez jednostkę jej własnym wysiłkiem Człowiek ...

Higiena układu oddechowego (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie