Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pustułka

Pustułka

Pustułka (Falco tinnunculus) – gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae), zamieszkujący prawie całą Europę i Azję z wyjątkiem koła podbiegunowego. W Polsce dawniej średnio liczny, obecnie nieliczny ptak lęgowy, rozpowszechniony w całym kraju[3]. Od lat 60. i 70. XX wieku jej liczebność spada. W 2006 w Polsce stwierdzono około 2000 par pustułek, podczas gdy w całej Europie około 200 tysięcy par[4]. Spośród ptaków drapieżnych łatwa do obserwacji, lecz pomimo to bardzo często mylona z krogulcem lub kobuzem .

Cechy gatunku 
Grzbiet zawsze rdzawobrązowy, pazury czarne. Ogon długi, u samca z widoczną z daleka szeroką, biało obrzeżoną, czarną pręgą, u samicy oprócz szerokiej, czarnej pręgi występuje szereg węższych, ciemnych prążków. Skrzydła długie i ostro zakończone na kształt sierpa. Głowa i ogon samca popielate, wierzch ciała rdzawoczerwony z ciemnymi plamami, spód ciała jaśniejszy z żółtawym nalotem oraz czarnymi kropkami i kreskami. Nogi, obwódka wokół oczu i woskówka na dziobie żółte, oko prawie czarne. Samica na grzbiecie brązowa, głowa popielata z czarnymi plamkami i prążkami. Młode samce pustułki podobne do samicy i dopiero z wiekiem nabierają właściwych barw. Z większej odległości rozpoznawalne przede wszystkim po charakterystycznym zawisaniu z trzepotaniem skrzydłami nad jednym miejscem.
Długość życia: maksymalnie do 15 lat.
Wymiary średnie 
długość ciała 32–35 cm
rozpiętość skrzydeł 68–74 cm
masa samicy ok. 190–280 g
masa samca ok. 180–230 g
Biotop 
Zadrzewienia śródpolne z kępami wysokich drzew, głównie sosen, obrzeża rozległych lasów, w górach okolice skał z porębami leśnymi. Bardzo często w okolicach bezleśnych i terenach zurbanizowanych w centrach dużych miast.
Gniazdo 
Najczęściej po wronach, umieszczone w górnych partiach wysokich sosen, w szczelinach skalnych i bardzo rzadko w dziuplach drzew, a także w załomach i gzymsach murów miejskich budynków i wież. Korzysta także ze skrzynek lęgowych , zwłaszcza typu półotwartego.
Jaja 
Około połowy maja składa 3–7 jaj, które są równobiegunowe, owalne o tępych biegunach, o średnich wymiarach 40 x 32 mm i ubarwieniu białożółtym, szaroróżowym lub ceglastoróżowym z gęstymi plamami koloru rdzawobrązowego.
Wysiadywanie i pisklęta
Od złożenia ostatniego jaja trwa ok. 28–32 dni. Młode przebywają w gnieździe przez okres 27–35 dni. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 10 miesięcy.
Pożywienie 
Zależne od miejsca występowania. Na terenach wiejskich głównie owady, myszy i nornice. Pustułki żyjące w miastach polują niemal wyłącznie na ptaki, w szczególności na wróble.
Ochrona 
Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową . Wymaga ochrony czynnej [5], np. poprzez wywieszanie budek lęgowych .

Galeria zdjęć

Przypisy

  1. Falco tinnunculus w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Falco tinnunculus . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )
  3. Ludwik Tomiałojć, Tadeusz Stawarczyk: Awifauna Polski. Rozmieszczenie, liczebność i zmiany. Wrocław: PTPP "pro Natura", 2003, s. 253. .  Wg skali przyjętej przez autorów, dla okresu lęgowego nieliczny oznacza zagęszczenie 1–10 par na 100 km2, a średnio liczny – 10–100 par na 100 km2.
  4. A Gabińska. Drapieżna mieszczka. „Słowo Polskie”. 2-3 VI (2007). 
  5. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną ( Dz. U. z 2004 r. Nr 220, poz. 2237 )

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Pustułka":

Beskid Żywiecki ...

Sowy ...

Ptaki ...

Pustułka Pustułkasamiec Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ strunowce Podtyp kręgowce Gromada ptaki Podgromada Neornithes Nadrząd neognatyczne Rząd sokołowe Rodzina sokołowate Podrodzina sokoły Rodzaj Falco Gatunek Pustułka Nazwa systematyczna Falco tinnunculus( Linnaeus , 1758 )Kategoria zagrożenia ( CzKGZ ) najmniejszej troski Zasięg występowania      latem     cały rok Pustułka ...

Pióro ...

Bieszczady Zachodnie ...

Wezuwiusz ...

Bolimowski Park Krajobrazowy ...

Skrzynka lęgowa ...

Rybitwa brunatna w dół, zazwyczaj przez chwilę zatrzymuje się w powietrzu, machając skrzydłami jak Pustułka. Rybitwy te często wyruszają na żer w stadach, liczących niekiedy nawet ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pustułka":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie