Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pliocen

Pliocen

Epoka
poprzedzająca 

Epoka 
omawiana
(mln lat temu)

Epoka 
następna

miocen

pliocen
(5,3-2,6)

plejstocen

tabela stratygraficzna

Pliocen ( ang. Pliocene)

We wcześniejszych podziałach do pliocenu zaliczany był także gelas , obecnie stanowiący najmłodszy wiek/piętro plejstocenu.

Nazwa pochodzi z połączenia greckich słów pleion - więcej i kainos - nowy.

Klimat i geologia

Pliocen charakteryzował się dość surowym klimatem. Kontynenty zbliżają się do swego obecnego położenia. Klimat osusza się i oziębia. Duże obszary ulegają stepowieniu . Lądolód pokrywa Antarktydę , część Ameryki Południowej i częściowo kontynenty półkuli północnej . Morze Śródziemne , od dawna pozbawione połączenia z Atlantykiem , odzyskuje je - jego poziom się podnosi. Powstaje Przesmyk Panamski - do Ameryki Południowej napływają zwierzęta z Ameryki Północnej , wypierając częściowo faunę rodzimą.

Flora i fauna

Anadara, Pliocen.

Ochłodzeniu klimatu towarzyszy jego osuszenie - powierzchnia lasów silnie zmniejsza się, duże połacie Ziemi pokrywają trawy. Rozprzestrzeniają się trawożerne kopytne . Stepy Eurazji przemierzają wielkie stada bydła, gazel, jeleni i antylop. Ameryka Północna jest zasiedlona przez bardzo licznych przedstawicieli jeleni , wielbłądów , koni , mastodontów i widłorogów. Rozwijają się hipopotamowate . Zwiększa się liczba gatunków mięsożernych . Pod koniec pliocenu królem łowców jest Smilodon - tygrys szablastozęby . W Ameryce Południowej żyją szczerbaki , w tym olbrzymie Megatherium , które - jak wiele innych rodzimych gatunków Ameryki Południowej - nie przetrwa postępującego ochłodzenia i inwazji gatunków z północy.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Pliocen":

Orogeneza alpejska ...

Plejstocen ...

Australopitek ...

Homo erectus ...

Pustynia ...

Rosomak ...

Żółwie ...

Tur ...

Sosna ...

Neogen ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pliocen":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie