Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

płatek uszny

płatek uszny - płatek małżowiny usznej to dolna, miękka część ucha zewnętrznego (małżowiny usznej). Nie zawiera chrząstki i wydaje się nie spełniać żadnej ważnej biologicznej funkcji.

Przeciętnie płatki mają 2 cm długości i powoli wydłużają się z wiekiem. U ludzi i zwierząt płatki mogą występować w formie wolnej i przyrośniętej do głowy. Wolne są zdeterminowane allelem dominującym, a zrośnięte – allelem recesywnym. Dlatego osoba, której geny zawierają jeden allel dominujący i jeden allel recesywny będzie miała wolne płatki. Badania w Polsce dowodzą, że średnio 20-25% społeczeństwa ma zrośnięte płatki małżowiny usznej. W krajach Dalekiego Wschodu zauważono zwiększone występowanie zrośniętych płatków, dochodzące nawet do 67,1% w Japonii i 64,3% w Chinach. Inne badania pozwoliły postawić hipotezę, że ewolucja człowieka dąży do pozbycia się zbędnego, wolnego płatka i zastąpienie go przyrośniętym.

Płatki są zazwyczaj gładkie, w wyjątkowych wypadkach występują pomarszczone lub pofałdowane. Pomarszczone można spotkać w niektórych zespołach genetycznych. Pomarszczenie może być związane ze zwiększonym występowaniem zawałów serca. Pomarszczenie najczęściej postępuje z wiekiem, co tłumaczy zwiększone występowanie zawałów serca u osób starszych.


Inne hasła zawierające informacje o "płatek uszny":

Zespół Downa ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Europy ...

Helge von Koch ...

Krzywa Kocha ...

Ślinianka ...

Ucho ...

Otalgia ...

Zastawka ...

Fiołek ...

Storczyk męski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "płatek uszny":

Zmysł słuchu (plansza 6) 1 - płatek uszny ...

Fraktale (plansza 16) ...

W górach (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie