Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

gaz szlachetny

gazy szlachetne ( helowce) - pierwiastki chemiczne należące do VIII grupy głównej (18) układu okresowego.

Należą do nich: hel, neon, argon, krypton, ksenon i radon.

 

Właściwości chemiczne:

Ze względu na wypełnioną powłokę walencyjną (s2 p6) nie tworzą w warunkach normalnych cząsteczek dwuatomowych, jak inne pierwiastki gazowe.

Wypełniona powłoka walencyjna jest także powodem ich dużej bierności chemicznej.

Obecnie jest możliwe otrzymanie względnie trwałych związków trzech cięższych helowców (kryptonu, ksenonu i radonu). Stosunkowo najwięcej otrzymano związków ksenonu, np.: XeO3, XeO4, XeF4. Nie otrzymano natomiast trwałych związków lżejszych helowców (helu, neonu i argonu).

 

Właściwości fizyczne:

Pierwiastki grupy 18 są gazami o bardzo niskich temperaturach wrzenia, głównie ze względu na nikłe oddziaływania między atomowe (wypełniona powłoka walencyjna!). W wodzie i rozpuszczalnikach organicznych praktycznie się nie rozpuszczają.

 

Występowanie:

Hel, neon, argon i ksenon występują w niewielkich ilościach w powietrzu i ich podstawowym sposobem otrzymywania jest destylacja frakcjonująca powietrza. Krypton i radon są końcowymi produktami rozpadu promieniotwórczego uranu i plutonu i towarzyszą zwykle złożom rud tych metali.

 

Radon jest pierwiastkiem promieniotwórczym o bardzo krótkim okresie połowicznego rozpadu poszczególnych izotopów (od paru dni do ułamków sekund).

Nie ma trwałych izotopów. Najtrwalszym izotopem radonu jest radon-222 o okresie połowicznego rozpadu równym 3,8 dnia. Najmniej trwałym izotopem tego pierwiastka jest radon-215 o okresie połowicznego rozpadu wynoszącym zaledwie 2,3 ms.

Jest jedynym promieniotwórczym gazem występującym w przyrodzie.

 

 

Zastosowanie:

  • Hel ma zastosowanie do napełniania różnego rodzaju balonów, do wytwarzania obojętnej atmosfery w spawalnictwie, w technice reklam oświetleniowych i w mieszankach oddechowych dla nurków. Ciekły hel stosuje się w fizyce niskich temperatur.
  • Neon ma zastosowanie do wypełniania lamp. Gaz ten zamknięty w rurze o dowolnych kształtach świeci po przyłożeniu do końców rury dostatecznie wysokiego napięcia. Ma to zastosowanie w reklamach świetlnych i przy oświetlaniu pasów startowych.
  • Argon ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzebna atmosfera obojętna. Stosuje się go w żarówkach, przy produkcji półprzewodników i w pewnych typach spawania łukowego. Używa się go w laserach argonowych.
  • Krypton ma zastosowanie w świetlówkach, laserach i lampach używanych na pasach startowych.
  • Ksenon stosuje się do napełniania żarówek oświetleniowych dużej mocy, oraz do lamp błyskowych, ponieważ wyładowania wysokociśnieniowe w przestrzeni wypełnionej ksenonem powodują emisję, szczególnie jaskrawego, białego światła.
  • Radon ma zastosowanie w medycynie.


Inne hasła zawierające informacje o "gaz szlachetny":

1408 ...

1398 ...

1411 ...

Przemysł chemiczny ...

Zwierzyna płowa ...

Termometr ...

Układ scalony metodami:Dyfuzja domieszek – w wysokiej temperaturze (ok. 1200 stopni) domieszki niesione przez gaz szlachetny dyfundują w odsłonięte miejsca półprzewodnika; można bardzo precyzyjnie określić koncentrację ...

1420 ...

1410 ...

Alaksandr Łukaszenka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "gaz szlachetny":

127. Charakterystyka państw intensywnie rozwijających się na podstawie Chin, Indii, Arabii Saudyjskiej i Brazylii (plansza 20) ...

Krew i choroby układu krwionośnego (plansza 4) ...

222. Warunki życia w Polsce (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie