Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

82. ceremonia wręczenia Oscarów

82. ceremonia wręczenia Oscarów

82. ceremonia wręczenia Oscarów
Data 7 marca 2010
Miejsce Kodak Theatre w Hollywood , Kalifornia
Prowadzenie Alec Baldwin
Steve Martin
ProducentBill Mechanic
Adam Shankman
ReżyserHamish Hamilton
Stacja telewizyjna ABC
Canal+ Polska [1]
Nawigacja
  ◄ 81. 83. ►  

82. ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się 7 marca 2010 w Kodak Theatre w Hollywood . Transmisję dla obszaru Stanów Zjednoczonych przeprowadziła telewizja ABC . Nominacje zostały ogłoszone we wtorek 2 lutego 2010 w Samuel Goldwyn Theater w Hollywood . Prezentacji dokonali, prezydent Akademii Tom Sherak oraz aktorka Anne Hathaway [2].

24 czerwca 2009 ówczesny prezydent Akademii Sid Ganis ogłosił, iż w kategorii Najlepszy film zostanie przyznane 10 nominacji (dotychczas 5). O Oscarowe nominacje ubiegało się w tym roku 247 filmów[3].

82. gala rozdania nagród Akademii była pierwszą od 1987, którą prowadziła więcej niż jedna osoba. Na prowadzących zostali wybrani Alec Baldwin i Steve Martin [4].

Spis treści

Nominacje

Filmy

W tym roku najwięcej nominacji − po 9 − otrzymały dwa filmy: Avatar w reżyserii Jamesa Camerona i The Hurt Locker. W pułapce wojny w reżyserii Kathryn Bigelow . O jedną nominację mniej otrzymał obraz Bękarty wojny Quentina Tarantino . Z sześcioma nominacjami uplasowali się: niezależny dramat Hej, skarbie w reżyserii Lee Danielsa i W chmurach Jasona Reitmana .

Po zmianie regulaminu od tej ceremonii, w kategorii Najlepszy film Akademia Filmowa przyznaje nominacje dziesięciu filmom. Wśród nich znalazł się m.in. Odlot . Film, otrzymał również nominację w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany. Odlot został drugim w historii filmem animowanym, który otrzymał nominację w kategorii najlepszy film. Wcześniej, w 1992 , udało się to Pięknej i Bestii .

W kategorii filmu nieanglojęzycznego zabrakło polskiego kandydata − filmu Rewers Borysa Lankosza , który odpadł w preselekcjach. Nominowany za to został niemiecki obraz Biała wstążka Michaela Haneke nagrodzony Złotą Palmą na MFF w Cannes . Nie zabrakło również filmu Gorzkie mleko Claudii Llosy nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem podczas MFF w Berlinie . Wśród nominowanych znalazł się również francuski Prorok oraz izraelski Ajami i argentyński Sekret jej oczu .

Jedynym polskim filmem nominowanym w tym roku do nagrody Akademii Filmowej jest dokument Królik po berlińsku autorstwa Bartosza Konopki i Anny Wydry. Film otrzymał nominację w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Artyści

Wśród kategorii aktorskich króluje Meryl Streep , aktorka, która otrzymała swoją 16. nominację do Oscara. Streep została nominowana drugi rok pod rząd, w zeszłym roku za rolę w filmie Wątpliwość , w tym, za udział w filmie komediowym Julie i Julia . Pierwszą nominację do Oscara otrzymały w tym roku w kategorii aktorki pierwszoplanowej trzy aktorki: Carey Mulligan za rolę w filmie Była sobie dziewczyna , Sandra Bullock za rolę w dramacie Wielki Mike. The Blind Side (aktorka nagrodzona została niedawno Złotym Globem dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym) i Gabourey Sidibe , która jest absolutną debiutantką. Sidibe wystąpiła w dramacie Hej, skarbie . Listę w tej kategorii zamyka Helen Mirren , która otrzymała swoją czwartą nominację do Oscara , lecz drugą w tej kategorii. Mirren, laureatka Oscara sprzed trzech lat za rolę w biograficznej Królowej , w tym roku nominację otrzymała za rolę Zofii Tołstoj w obrazie The Last Station.

W kategorii aktorek drugoplanowych ponownie nominowana została zeszłoroczna laureatka Penélope Cruz . Cruz w tym roku nominację otrzymała za udział w musicalu Dziewięć . Dla dwóch aktorek z filmu W chmurach , Anny Kendrick i Very Farmigii są to pierwsze Oscarowe nominacje. Również pierwszy raz nominowana jest do Oscara , tegoroczna faworytka w tej kategorii, aktorka Mo'Nique . Mo'Nique wystąpiła w filmie Hej, skarbie Lee Danielsa . Aktorka została za rolę nagrodzona już Złotym Globem i nagrodą Gildii Aktorów Filmowych . Niespodzianką jest nominowanie w tej kategorii Maggie Gyllenhaal , która wystąpiła w filmie Szalone serce . Aktorka nie została nominowana do żadnych innych nagród w tym sezonie. Dla Gyllenhaal jest to pierwsza nominacja do Oscara.

Piątą nominację do Oscara otrzymał w tym roku Jeff Bridges . Aktor wystąpił w filmie Szalone serce i jest faworytem kategorii aktora pierwszoplanowego. Pozostali nominowani, to laureaci Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego, George Clooney , który zagrał w filmie W chmurach , i aktor Morgan Freeman , który wystąpił w obrazie Invictus - Niepokonany . Dla Freemana to również piąta nominacja do Oscara. Listę w tej kategorii zamykają Colin Firth i jego rola w filmie Samotny mężczyzna oraz Jeremy Renner , który wystąpił w wojennym The Hurt Locker. W pułapce wojny . Dla obu aktorów są to pierwsze nominacje.

W kategorii aktora drugoplanowego faworytem wydaje się być austriacki aktor Christoph Waltz , który zagrał w filmie Bękarty wojny . Waltz za rolę otrzymał Złotą Palmę , Złoty Glob i wiele innych nagród. Nominowani w tym roku zostali również Matt Damon za rolę w obrazie Invictus - Niepokonany i Woody Harrelson za udział w filmie The Messenger. Obaj aktorzy byli wcześniej nominowani do Oscara w kategorii aktora pierwszoplanowego, jednak nagród nie zdobyli. Pierwszą nominację do Oscara otrzymał 81-letni Christopher Plummer , który wcielił się w postać Lwa Tołstoja w filmie The Last Station. Również dla Stanleya Tucci jest to pierwsza nominacja do Oscara. Tucci zagrał w obrazie Nostalgia anioła .

W kategorii Najlepszy reżyser nominowana została była para małżeńska, James Cameron i Kathryn Bigelow . Ich filmy, Avatar i The Hurt Locker. W pułapce wojny są faworytami i rywalami kategorii Najlepszy film. Bigelow jest czwartą kobietą, która została nominowana jako najlepszy reżyser. Żadna z poprzedniczek ( Wertmüller , Campion , Coppola ) nagrody nie otrzymała, jednak Bigelow wydaje się być faworytką i nagrodę otrzymać. Z kolei autor Titanica , Cameron otrzymał niedawno za najlepszą reżyserię Złoty Glob . Pozostali nominowani w tej kategorii to: Lee Daniels za film Hej, skarbie , Jason Reitman za W chmurach oraz Quentin Tarantino i jego Bękarty wojny .

Nagrody

Filmy

Najwięcej nagród − sześć − otrzymał dramat Kathryn Bigelow The Hurt Locker. W pułapce wojny . Obraz został nagrodzony Oscarami dla najlepszego filmu , najlepszego reżysera oraz za najlepszy scenariusz oryginalny , montaż, dźwięk i montaż dźwięku. Tym samym obraz Bigelow zdeklasował swojego rywala − film Avatar Jamesa Camerona , który po mimo dziewięciu nominacji otrzymał trzy Oscary.

The Hurt Locker. W pułapce wojny stał się tym samym najmniej dochodowym filmem, jaki Akademia nagrodziła Oscarem dla najlepszego filmu. Obraz został też zrealizowany za wiele mniejsze pieniądze, niż jego rywale w kategorii najlepszego filmu. Jeśli chodzi ranking przyznanych nagród, to fantastycznonaukowe widowisko Jamesa Camerona , zrealizowane za 250.000.000 dolarów nie mogło jednak równać się z obrazem Bigelow zrealizowanym za niespełna 11.000.000 dolarów.

Z ośmiu nominacji dla Bękartów wojny na statuetki zamieniła się tylko jedna z nich. Niezależny obraz Hej, skarbie , który otrzymał sześć nominacji, pochwalić się może dwiema nagrodami. Film W chmurach pomimo pięciu nominacji nie otrzymał żadnej nagrody.

Najlepszym filmem nieanglojęzycznym okazał się argentyński Sekret jej oczu w reżyserii Juana José Campanella.

Odlot został nagrodzony w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany. Obraz był również nominowany w kategorii najlepszy film. Film otrzymał również Oscara za najlepszą muzykę.

Polski film Królik po berlińsku nie otrzymał nagrody w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Przegrał z obrazem Music by Prudence.

Artyści

Najlepszą aktorką pierwszoplanową została Sandra Bullock za rolę w filmie Wielki Mike. The Blind Side . Aktorka przeżyła iście tłusty rok i renesans swojej kariery, której Oscar jest przypieczętowaniem. Ciekawostką jest fakt, iż dwadzieścia cztery godziny wcześniej Bullock została uznana za najgorszą aktorkę roku, zdobywając Złotą Malinę za rolę w filmie Wszystko o Stevenie . Jeff Bridges za rolę w obrazie Szalone serce odebrał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

W kategoriach aktorów drugoplanowych wygrali sezonowi faworyci, którzy do szeregu nagród mogą również zaliczyć Oscara. Najlepszą aktorką drugoplanową w tym roku jest Mo'Nique za rolę w Hej, skarbie . Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego odebrał Christoph Waltz za rolę w obrazie Bękarty wojny .

Wszyscy nagrodzeni aktorzy, oprócz Jeffa Bridgesa byli po raz pierwszy nominowani do Oscara.


Kathryn Bigelow otrzymała Oscara dla najlepszego reżysera za film The Hurt Locker. W pułapce wojny . Tym samym jest pierwszą kobietą nagrodzoną w tej kategorii w historii wręczenia Oscarów. Bigelow w rywalizacji o statuetkę, prześcignęła swojego byłego męża, Jamesa Camerona . Reżyserka z ceremonii wyniosła dwie statuetki, drugą otrzymała za produkcję filmu The Hurt Locker. W pułapce wojny , który został nagrodzony w kategorii najlepszego filmu .

Laureaci i nominowani

Kathryn Bigelow − pierwsza kobieta w historii, nagrodzona Oscarem dla najlepszego reżysera .
Mo'Nique − laureatka Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej − na ceremonię przybyła z mężem.
Penélope Cruz , nominowana w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Dziewięć .
Vera Farmiga , nominowana za drugoplanową rolę w obrazie W chmurach .
Zoe Saldana , gwiazda filmu Avatar , pozuje na czerwonym dywanie.
Mariah Carey wystąpiła w filmie Hej, skarbie .
Lenny Kravitz zadebiutował przed kamerą w filmie Hej, skarbie .
Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Najlepszy film

Najlepszy scenariusz oryginalny

Najlepszy scenariusz adaptowany

Najlepszy reżyser

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Najlepszy aktor drugoplanowy

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Najlepszy film nieangielskojęzyczny

Najlepsze zdjęcia

Najlepsza muzyka

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz

 • Rick Carter i Robert Stromberg (dekoracja wnętrz), Kim Sinclair (scenografia) – Avatar
 • Dave Warren i Anastasia Masaro (dekoracja wnętrz), Caroline Smith (scenografia) – Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła
 • John Myhre (dekoracja wnętrz), Gordon Sim (scenografia) – Dziewięć
 • Sarah Greenwood (dekoracja wnętrz), Katie Spencer (scenografia) – Sherlock Holmes
 • Patrice Vermette (dekoracja wnętrz), Maggie Gray (scenografia) – Młoda Wiktoria

Najlepsze kostiumy

Najlepszy montaż

Najlepsza charakteryzacja

 • Barney Burman, Mindy Hall i Joel Harlow – Star Trek
 • Aldo Signoretti i Vittorio Sodano – Boski
 • Jon Henry Gordon i Jenny Shircore – Młoda Wiktoria

Najlepsza piosenka

Najlepszy dźwięk

Najlepszy montaż dźwięku

Najlepsze efekty specjalne

 • Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham i Andrew R. Jones − Avatar
 • Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros i Matt Aitken − Dystrykt 9
 • Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh i Burt Dalton − Star Trek

Najlepszy długometrażowy film animowany

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

Najlepszy długometrażowy film dokumentalny

 • Louie Psihoyos i Fisher Stevens − Zatoka delfinów
 • Anders Østergaard i Lise Lense-Møller − Birma VJ
 • Robert Kenner i Elise Pearlstein − Food, Inc.
 • Judith Ehrlich i Rick Goldsmith − Człowiek, który pokonał Pentagon
 • Rebecca Cammisa − Which Way Home

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

 • Roger Ross Williams i Elinor Burkett − Music by Prudence
 • Jon Alpert i Matthew O'Neill − Po trzęsieniu ziemi: łzy Syczuanu
 • Daniel Junge i Henry Ansbacher − The Last Campaign of Governor Booth Gardner
 • Steven Bognar i Julia Reichert − The Last Truck: Closing of a GM Plant
 • Bartosz Konopka i Anna Wydra − Królik po berlińsku

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski

 • Joachim Back i Tivi Magnusson − The New Tenants
 • Juanita Wilson i James Flynn − The Door
 • Patrik Eklund i Mathias Fjällström − Zamiast Abrakadabra
 • Gregg Helvey − Kavi
 • Luke Doolan i Drew Bailey − Miracle Fish

Podsumowanie wyników

FilmWygraneNominacje
Avatar 39
The Hurt Locker. W pułapce wojny 69
Bękarty wojny 18
Hej, skarbie 26
W chmurach 06
Odlot 25
Dziewięć 04
Dystrykt 9 04
Star Trek 14
Księżniczka i żaba 03
Młoda Wiktoria 13
Była sobie dziewczyna 03
Szalone serce 23
Parnassus 02
The Messenger02
Invictus - Niepokonany 02
The Last Station02
Poważny człowiek 02
Fantastyczny pan Lis 02
Wielki Mike. The Blind Side 12
Biała wstążka 02
Sherlock Holmes 02
Music by Prudence11
Sekret jej oczu 11
The New Tenants11
Logorama 11
Zatoka delfinów11

     - filmy nominowane do nagrody za najlepszy film

Nagrody specjalne

20 lutego 2010 r. odbyło się wręczenie nagród honorowych i specjalnych. Podczas tej gali Lauren Bacall , Roger Corman i Gordon Willis otrzymali Oscary Honorowe za całokształt pracy artystycznej, natomiast John Calley został uhonorowany nagrodą im. Irvinga G. Thalberga , którą przyznaje się "kreatywnym producentom filmowym".

Oscary Honorowe

 • Lauren Bacall − za całokształt pracy aktorskiej
 • Roger Corman − za całokształt osiągnięć jako reżyser i producent
 • Gordon Willis − za całokształt osiągnięć jako operator

Nagroda im. Irvinga G. Thalberga

 • John Calley

PrzypisyInne hasła zawierające informacje o "82. ceremonia wręczenia Oscarów":

1972 ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

West Side Story ...

1878 ...

1969 ...

1983 ...

1979 ...

1962 ...

1980 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "82. ceremonia wręczenia Oscarów":

012 Macedonia Filipa II i Aleksandra Wielkiego (plansza 10) ...

139. Przemiany w kulturze i życiu codziennym (plansza 5) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie