Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskiezaświadczenie wydane na formularzu ZUS ZLA wystawiany przez lekarza , który podpisał umowę z ZUS , w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy, z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny.

Treść zaświadczenia jest poufna, dostęp do niego mogą mieć tylko lekarz, pacjent oraz osoby sprawdzające czy druk jest prawidłowo wypełniony – w przypadku błędów, zwraca się go lekarzowi do korekty. Druków ZUS ZLA nie stosuje się w przypadku uczniów i studentów zwalnianych z zajęć szkolnych . Zwolnienie lekarskie może też być wystawione po ustaniu ubezpieczenia chorobowego , jeśli niezdolność do pracy powstała do 14 dni od dnia ustania ubezpieczenia i trwa bez przerwy co najmniej 30 dni.

Zwolnienie lekarskie potocznie zwane jest również L4 z powodu dawnego oznaczenia tego formularza.

Zasiłek chorobowy

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi w wysokości 80% jego wynagrodzenia [1], z wyjątkiem zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży lub na skutek wypadku (100 % wymiaru zasiłku). Po 33 dniach choroby zasiłek chorobowy jest wypłacany pracownikowi przez ZUS. Przysługuje on pracownikowi maksymalnie przez 182 dni zwolnienia lekarskiego[2].

Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy

Pracownik dostarcza pracodawcy zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni, aby zasiłek lub wynagrodzenie zostały wypłacone w pełnej wysokości. W przeciwnym razie pracownikowi nie przysługują świadczenia za czas choroby. Jeżeli ten termin zostanie przekroczony, zasiłek chorobowy obniża się o 25% (nie dotyczy wynagrodzenia). Powiadomienia można dokonać osobiście lub przez osobę trzecią, telefonicznie, za pośrednictwem innego środka łączności lub drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego – liczone są dni kalendarzowe, nie tylko robocze[3]. W czasie trwania zwolnienia pracownikowi nie wolno podejmować żadnej pracy, w tym czasie ma obowiązek się leczyć. W ciągu pierwszych 33 dni zwolnienia może nas skontrolować pracodawca, od 34. dnia kontroli może dokonać ZUS.

Przypisy

  1. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267
  2. Departament Zasiłków: Prawo do zasiłku . zus.pl, 2009-01-30. [dostęp 2009-09-10].
  3. §2.2 z Rozp. MPiPS z 15.05.1996 r., Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 281


Inne hasła zawierające informacje o "Zwolnienie lekarskie":

Nadciśnienie tętnicze ...

Mioglobina ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Benedykt Dybowski ...

Torebka kłębuszka nerkowego ...

Ciałko nerkowe ...

Woda wapienna ...

Ludwik XVIII ...

Płyn Lugola ...

1979 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zwolnienie lekarskie":

010a. Rzym (plansza 11) ...

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 2) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie