Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Ciąża wielopłodowa

Ciąża wielopłodowa

Bliźniaki

Ciąża wielopłodowa (pot. ciąża mnoga) – ciąża występująca w przypadku jednoczesnego rozwoju wewnątrz macicy więcej niż jednego zarodka . U człowieka , u którego zwykle rozwija się jeden płód w ciąży jednopłodowej, najczęstszym typem tego rodzaju ciąży jest ciąża dwupłodowa nazywana ciążą bliźniaczą .

Ciąże wielopłodowe dzielą się na:

  • Monozygotyczne – w której dochodzi do rozdzielenia zygoty na dwa lub więcej oddzielnych zarodków . Wieloraczki takie są takiej samej płci, mają ten sam materiał genetyczny i są prawie identyczne. Podział ten może dokonać się na różnym etapie rozwoju. Rozdzielenie, które następuje po 13. dniu ciąży doprowadza najczęściej do powstania tzw. zroślaków .
Trojaczki jednojajowe (na zdjęciu) przychodzą na świat, gdy jedna zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwie części, a jedna z tych części dzieli się znowu na dwie kolejne części).
  • Polizygotyczne – które są skutkiem zapłodnienia dwóch (wówczas jest to ciąża dizygotyczna) lub więcej komórek jajowych . Ciąże mnogie polizygotyczne występują znacznie częściej podczas leczenia bezpłodności poprzez stymulację hormonalną jajeczkowania. Najczęściej do zapłodnienia dochodzi w trakcie jednego stosunku płciowego. W niektórych przypadkach może dojść do zapłodnienia na skutek kilku oddzielnych stosunków płciowych (tzw. nadpłodnienie – łac. superfecundatio), co umożliwia urodzenie z jednej ciąży dwóch lub większej ilości dzieci posiadających osobnych ojców. Innym, teoretycznym typem ciąży polizygotycznej jest dodatkowe zajście w ciążę podczas ciąży (łac. superfetatio) w następstwie kolejnej owulacji . Większość autorytetów uważa, że domniemane przypadki dodatkowego zapłodnienia wynikają z nierównomiernego wzrostu płodów pochodzących z zapłodnienia z tego samego okresu[1].

Często spotykanym zjawiskiem jest obumarcie jednego z zarodków (rzadziej płodów ) konsekwencją czego jest zredukowanie ciąży mnogiej do ciąży pojedynczej.

Ogólną ocenę prawdopodobieństwa występowania ciąż mnogich u ludzi określa reguła Hellina[2]:

  • bliźnięta = (a) = 1:80
  • trojaczki = (a²) = 1:80²
  • czworaczki = (a³) = 1:80³
  • pięcioraczki = (a4) = 1:804

itd.

Powikłania

W ciąży wielopłodowej występują te same powikłania, co w ciąży z płodem pojedynczym, ale są znacznie częstsze. Ponadto występują powikłania charakterystyczne tylko dla tego rodzaju ciąż:

Rekordy

Za światowy rekord odnotowany do tej pory uchodziła ciąża składająca się z 12 płodów[3], jednakże informacja ta nie została uznana za prawdziwą.[4]

Przypisy

  1. F. Gary Cunningham, J. G. Williams: Williams obstetrics. New York: McGraw-Hill, 2001. . 
  2. Grzegorz H Bręborowicz, Beata Banaszewska: Położnictwo i ginekologia. T. 1, Położnictwo. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, ss. 131–132. (t. 1). 
  3. WP.PL - Urodzi dwunastoraczki!
  4. onet.pl - 34-latka kłamała w sprawie mnogiej ciąży

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Ciąża wielopłodowa":

Nadciśnienie tętnicze ...

Gatunek chroniony ...

Bóbr europejski ...

Antykoncepcja ...

Eleonora Habsburżanka ...

Zeus ...

Pica ...

Płodność ...

Kibuc ...

Kaszalot ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ciąża wielopłodowa":

121. Rozwój dziecka w łonie matki i po urodzeniu. Antykoncepcja (plansza 8) ...

027b. Ssaki – sukces złożoności (plansza 6) ...

Układ wydalniczy (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie